- Nie każde klejenie jest takie samo!
Rodzaje klejów i nie tylko – wszystko co chciałbyś wiedzieć o klejeniu!
Wszyscy mamy kontakt z klejami każdego dnia: w domu, w samochodzie czy w pracy - kleje można znaleźć wszędzie w codziennym życiu. Wynika to z faktu, że wiele materiałów jest obecnie łączonych za pomocą klejów. Ale nie wszystkie kleje są takie same. Istnieją niezliczone rodzaje klejów i w zależności od właściwości materiału i obszaru zastosowania należy stosować różne kleje. Czym dokładnie jest klejenie i jakie ma zalety? Wyjaśnimy to w tym artykule.
Jakie są rodzaje klejów?
Ogólnie rzecz biorąc, rozróżnia się kleje na bazie naturalnej, np. żywica drzewna lub guma, smoła, kazeina lub skrobia, oraz kleje na bazie syntetycznej, np. żywice epoksydowe, cyjanoakrylany, polimery MS lub metakrylany metylu.
Dlaczego klejenie?
Klejenie ma długą historię technik łączenia. Podczas gdy nitowanie było stosowane w XIX wieku, a spawanie dominowało w XX wieku, XXI wiek można opisać jako wiek klejenia. Wynika to z faktu, że wiele wydarzyło się w dziedzinie badań, a kleje mogą teraz tworzyć wiązania równie mocne, jak te tworzone przez spawanie lub nitowanie. Klejenie staje się coraz bardziej popularne w przemyśle, ponieważ części maszyn muszą być przetwarzane łatwo, szybko i ekonomicznie.
Co oznacza klejenie?
Klejenie polega na łączeniu dwóch lub więcej powierzchni za pomocą kleju. Klej zakotwicza się poprzez interakcje fizyczne, mechaniczne blokowanie i reakcje chemiczne. Wytrzymałość połączenia zależy od przyczepności i spójności kleju i materiałów.
Przyczepność kleju
Przyczepność to suma wszystkich sił, z jakimi klej łączy się z powierzchnią. Dobre zwilżanie jest ważne dla tego wiązania; innymi słowy, klej musi dobrze przylegać do powierzchni. Powinien być również jak najbardziej lepki, tj. dostosowany do powierzchni. Materiały mają dobre właściwości zwilżające, jeśli mają wysokie napięcie powierzchniowe. Im niższe napięcie powierzchniowe, tym trudniej jest łączyć materiały.
Spójność kleju
Spójność to suma wszystkich sił, które utrzymują klej razem. Spójność jest spowodowana trzema głównymi czynnikami: interakcją fizyczną, chemicznymi siłami wiążącymi i mechanicznym splątaniem. "A co nie jest klejeniem? Klejenie nie jest wiązaniem chemicznym. Dwie powierzchnie nie są ze sobą zespawane. Powierzchnie nie są zmieniane.
Zalety klejenia:
łączenie różnych materiałów (np. aluminium, stal, plastik)
oszczędność wagi dzięki zastosowaniu lekkich materiałów
brak zmian na powierzchni (np. odkształceń)
równomierne przenoszenie siły, brak obciążenia punktowego (jak w przypadku śrub lub nitów)
oszczędność kosztów i czasu
dodatkowe właściwości, takie jak tłumienie i uszczelnianie
szeroki zakres wariantów konstrukcyjnych
Środki ochrony osobistej przy kontakcie z klejem
Kleje przemysłowe i uszczelniacze techniczne WEICON są produktami chemicznymi i w zależności od rodzaju zawierają różne substancje drażniące i szkodliwe. Dlatego przed użyciem produktów należy zapewnić ochronę osobistą, np. nosić odpowiednie rękawice jednorazowe lub stosować ochronę skóry (WEICON Hand Protection Foam). Należy również zwrócić uwagę na instrukcje zawarte w karcie charakterystyki WE. Te karty charakterystyki można bezpłatnie pobrać z naszej strony internetowej.
Klejenie powinno być dobrze przygotowane
Po pierwsze, należy zastanowić się, z jakiego materiału wykonane są przedmioty, które chcemy połączyć. Nie każdy klej jest tak samo odpowiedni dla każdej pary materiałów.
Każdy, kto czytał już niektóre z naszych wpisów na blogu, wie, że czyszczenie i odtłuszczanie powierzchni to podstawa. Powierzchnie muszą być idealnie czyste, tj. wolne od rdzy, brudu, kurzu, oleju lub smaru.
Niektóre materiały, takie jak tworzywa sztuczne, mogą wymagać wstępnej obróbki poprzez piaskowanie, obróbkę płomieniową lub śrutowanie. Zaletą takiej obróbki wstępnej jest lepsza przyczepność.
Jakie kleje i uszczelniacze WEICON ma w swoim programie?
WEICONLOCK = kleje i uszczelniacze anaerobowe
Contakt = kleje cyjanoakrylowe (kleje błyskawiczne)
Elastyczne kleje i uszczelniacze = 1-składnikowe poliuretany, polimery MS i silikony
RK = kleje budowlane i montażowe, MMA (metakrylany metylu)
GMK (kleje gumowo-metalowe), kleje natryskowe = kleje rozpuszczalnikowe
Wybór odpowiedniego kleju zależy od:
wielkości szczeliny klejenia i klejonej powierzchni
późniejszych obciążeń połączenia klejonego (np. wpływy środowiska, temperatury, siły)
wymagań poszczególnych zastosowań (np. czas utwardzania, czas pozycjonowania, produkcja seryjna)
użytych materiałów
2024-01-01
Pneumat.
Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych
Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!