- Budowa, zasada działania, montaż i typy zaworów zwrotnych klapowych
Budowa, zasada działania, montaż i typy zaworów zwrotnych klapowych
Rodzaje zaworów zwrotnych miedzykołnierzowych, ich charakterystyka i dziedziny zastosowań
Przy przesyłowych rurociągach ciśnieniowych np. płynów, sprężonego powietrza, CO obligatoryjne jest zagwarantowanie jednostronnego przepływu danego medium i jednoczesna blokada przepływu w odwrotnym kierunku. W celu uniemożliwienia powrotu czynnika roboczego w rurociągu, używa się dedykowanego rodzaju zaworów, tzw. zaworów zwrotnych. Ten rodzaj zaworu jest zaworem pracującym samoczynnie i jego celem jest otwarcie przesyłu obsługiwanego medium tylko i wyłącznie w 1 kierunku. Ma to miejsce przy jednoczesnym zamknięciu przepływu w kierunku przeciwnym, dlatego też często nazywane są zaworami jednokierunkowymi. Do ich działania wykorzystuje się różnice ciśnień występujące za i przed zaworem. Wynika z tego że prawidłowy kierunek przepływu czynnika roboczego jest narzucony poprzez działanie zaworu. Zawory zwrotne nadają się do instalacji poziomej lub pionowej, ale montaż w rurociągach poziomej powinien być zachowany pokrywą do góry, natomiast w pionowych z przepływem z dołu do góry.
W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:
Jak zamontować zawór zwrotny?
Gdzie zawory zwrotne znajdują zastosowanie?
Jak zbudowany jest zawór zwrotny międzykołnierzowy?
Jak działa zawór zwrotny klapowy międzykołnierzowy?
Jakie są rodzaje zaworów zwrotnych miedzykołnierzowych?
Zawór zwrotny otwiera się dopiero po osiągnięciu ciśnienia otwarcia, natomiast zamyka się przy spadku ciśnienia progowego, ustaniu przepływu lub grawitacyjnie. Niektóre modele mają w swojej konstrukcji dołożone elementy, które mają przyśpieszyć sam moment zamknięcia np. sprężyny – wtedy na te zawory stosuje się nazewnictwo „z obciążeniem”. Zawór jednak aby się otworzyć oprócz ciśnienia musi również pokonać siłę sprężyn. W ofercie Pneumat zawory zwrotne miedzykołnierzowe wykonane są zarówno z żeliwa jak i stali nierdzewnej.
Ze względu zróżnicowany asortyment w tej grupie zaworów, mają one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – zarówno do mediów ciekłych i gazowych: układy ogrzewania i klimatyzacji, instalacje sprężonego powietrza, przepompownie i dystrybucja wody, zakładów chemicznych, rolniczych oraz przetwórstwa spożywczego. Przy tak szerokiej gamie zastosowań często posiadają różnego rodzaju atesty: ciśnieniowe lub PZH, tak jak w przypadku zaworów w ofercie Pneumat.
Ze względu na budowę możemy wyróżnić poszczególne zawory zwrotne:
Międzykołnierzowe płytkowe
Zawór występuje w wykonaniu tzw. Wafer. Elementem zamykającym jest usytuowana centralnie płytka dociskana sprężyną. Model żeliwny na uszczelnieniu z NBR, wykonanie nierdzewne na uszczelnieniu metal/metal. Ten model w wykonaniu nierdzewnym nadaje się również do pary.
Motylkowe
Zawór nazywany również dwu klapkowym , także w wykonaniu tzw. Wafer. Elementem zamykającym są umocowane na centralnym sworzniu nierdzewne klapki motylkowe. Model żeliwny na uszczelnieniu z NBR, wykonanie nierdzewne na uszczelnieniu FKM.
Klapy zwrotne
Zawór klapowy nazywany również klapą zwrotną. Konstrukcja zaworu zapewnia łatwy dostęp do konserwacji oraz zajmuje mało miejsca w instalacji. Elementem zamykającym jest klapa która wychyla się z gniazda aby umożliwić przepływ czynnika. W tego typu zaworach istnieje opcja montażu sprężyn domykających. Model zarówno żeliwny jak i nierdzewny jest w opcji do wyboru z elastomerami typu NBR, EPDM oraz FKM lub na teflonie.
Zawór zwrotny kołnierzowy żeliwny grzybkowy
Zawór grzybkowy – często nazywany sprężynowym lub osiowym- posiada już w swojej konstrukcji kołnierze. Elementem zamykającym jest grzybek który dociskany jest sprężyną c wewnątrz korpusu. Zwarta zabudowa minimalizuje straty ciśnienia i uderzeń hydraulicznych. Model jest w wykonaniu żeliwnym na uszczelnieniach NBR.
Reasumując – zawory zwrotne są nieodzownym elementem instalacji, które chronią elementy układu jak np. pompa. Służy to zabezpieczeniu układu równolegle obniżając koszty eksploatacji. Równocześnie są armaturą łatwą w utrzymaniu. Należy jednak pamiętać przy doborze tego typu zaworu o: medium jakie będzie miał zastosowanie, wielkość natężenia przepływu, stratach ciśnienia oraz kosztach zakupu i użytkowania.
2022-10-14
Pneumat
Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego
Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!