Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Dmuchawy do oczyszczalni ścieków

  • Produkty
Ocena średnia:
Pneumat System nie weryfikuje treści opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Liczba wariantów: 1


Dmuchawy w wersji ATEX (3 strefa) dostępne również w sprzedaży.
W celu przygotowania oferty prosimy o kontakt z działem technicznym.

Ikona ATEX - 3 strefa

Oferujemy dmuchawy bocznokanałowe do oczyszczalni ścieków, które stosowane są do napowietrzania ścieków w gospodarce wodno-kanalizacyjnej. Napowietrzanie ścieków jest podstawowym procesem, niezbędnym do prawidłowej dysocjacji. Brak występowania powietrza prowadzi do powstawania przestrzeni beztlenowych, a to z kolei sprzyja generowaniu substancji toksycznych. Sprężone powietrze generowane przez pompę gwarantuje zachowanie prawidłowego cyklu mineralizacji. Właściwe napowietrzanie  w oczyszczalniach efektywnie zmniejsza  koszty eksploatacyjne, choćby dzięki temu iż ścieki pozostają w ruchu, a tym samym nie ulegają jakościowej degradacji i opadnięciu na dno. Unikamy w ten sposób powstawania odoru i szkodliwych gazów (np. siarkowodoru), a przy tym udrażniamy i optymalizujemy prawidłowy rozkład ścieków.

Dmuchawy napowietrzające są sercem każdej instalacji ściekowej, i zapewniają ciągłość pracy każdego obiektu przemysłowego. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pomp bocznokanałowych oraz przepustnic, które równie często wybierane są przez przedsiębiorstwa z branży.

Rola napowietrzania w oczyszczaniu ścieków

Napowietrzanie w procesie oczyszczania ścieków ma na celu dostarczenie takiej ilości powietrza do ścieków, która utrzyma osad czynny w stanie zawieszonym i zapewni stałe mieszanie ścieków. Większość systemów oczyszczania ścieków wykorzystuje w swoim działaniu etap biologiczny, którego istotnym elementem jest tlenowy proces oczyszczania, gdzie główną rolę odgrywają aeroby. Dla tych mikroorganizmów tlen w postaci cząstkowej jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do przyswajania zanieczyszczeń organicznych. Biologiczne oczyszczanie przebiega wtedy ze znacznie większą intensywnością, przede wszystkim dlatego, że liczba komórek bakterii, jaka występuje w osadzie czynnym, jest wielokrotnie większa niż w warunkach naturalnych. Sztuczne doprowadzenie powietrza do ścieków dostarcza drobnoustrojom odpowiednią ilość powietrza. W zależności od wielkości oczyszczalni i technologii oczyszczania ścieków stosuje się różne metody napowietrzania, tj. napowietrzanie mechaniczne, tlenem o wysokiej czystości i napowietrzenie sprężonym powietrzem.

Zwiększona ilość tlenu w wodzie występuje podczas oczyszczania biologicznego, kiedy to bakterie pochłaniają cząstki organiczne w szambie. Proces ten zachodzi w zbiornikach aeracyjnych, gdzie duża przestrzeń i napowietrzenie korzystnie wpływają na zwiększenie ilości bakterii a tym samym zintesyfikowanie działania. Bo to właśnie powietrze dostarczane w procesie napowietrzania jest kluczowym czynnikiem do oddychania i rozmnażania się tych pozytywnych bakterii. Niedostateczne napowietrzenie zachamuje rozwój flory bakteryjnej, a obecna ilość drobnoustrojów będzie niewystarczająca do pochłonięcia związków organicznych w ścieku. Wpłynie to bezpośrednio na cały proces oczyszczania szamba.

Układem dostarczającym powietrze do ścieków jest instalacja napowietrzająca złożona z dmuchaw, rurociągów, przepustnic i dyfuzorów. Najbardziej efektywną metodą utleniania jest napowietrzanie powierzchniowe i sprężonym powietrzem z mechanicznym mieszaniem lub bez mieszania. Ponieważ właściwe napowietrzanie zmniejsza ogólne koszty oczyszczania ścieków to ważnym elementem jest prawidłowy dobór systemu napowietrzania oczyszczalni. Wydajne i bezawaryjne dmuchawy bocznokanałowe od firmy Pneumat System doskonale sprawdzą się w tej roli. Mają one zastosowanie w różnych rodzajach oczyszczalni ścieków,tj.

- lokalnych: obsługujących małe obiekty przemysłowe lub indywidualne gospodarstwa i domy,

- miejscowych: obsługujących wioskę, miasteczko, zakład przemysłowy,

- centralnych: obsługujące duże miasta i zakłady,

- grupowych : zbiorczo obsługujące kilka miast i zakładów.

Z uwagi na koszty eksploatacji oczyszczalni ścieków, pochylenie się nad wdrożeniem właściwej instalacji napowietrzającej oraz odpowiednim doborem osprzętu (w tym dmuchaw - pomp napowietrzających) może przynieść oszczędności rzędu kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych rocznie.

Dmuchawy napowietrzające do ścieków każdego typu

Ścieki komunalne z miast zawierają głównie wodę zużytą na cele bytowo-gospodarcze, która transportowana jest z kuchni, łazienek, pralni i innych pomieszczeń domowych. W ściekach znajduje się wiele wymagających substancji chemicznych, które mieszają się ze sobą oraz tworzą warstwy osadowe. Na ścieki miejskie składają się także opady atmosferyczne, które także zbierają zanieczyszczenia z obszarów przez które spływają.

Innymi typami ścieków jest szlam przemysłowy, który posiada znacznie bardziej zróżnicowaną strukturę biochemiczną. Jest to uzależnione od technologii, surowców i materiałów wykorzystywanych w procesach produkcyjnych. Niejednokrotnie ścieki przemysłowe wymagają bardziej intensywnych i złożonych procesów utylizacyjnych, gdyż stężenie zanieczyszczeń jest w tym wypadku zintensyfikowane. Oczyszczalnie przemysłowe stosowane są w takich branżach jak drzewna, papiernicza, przetwórcza, chemiczna, petrochemiczna, metalurgiczna, tworzyw sztucznych czy farmaceutyczna. W skład szamba przemysłowego wliczyć należy również odpływy pochodzące z dużych ferm hodowlanych bydła i trzody chlewnej. Proponowane przez Pneumat System pompy napowietrzające sprawdzą się zarówno w oczyszczalniach miejskich jak i przemysłowych, wszędzie tam gdzie ważne jest napowietrzenie ścieków.


Faq - Dmuchawy do ścieków - Najczęściej zadawane pytania

Na dobór dmuchawy wpływa bardzo wiele czynników, od rodzaju przeznaczenia zbiornika z wodą po ścisłe określone zapotrzebowania tlenu w okresach zimowych i letnich. Poniższe zasady proszę wykorzystać tylko poglądowo:

- określenie rozmiaru zbiornika, akwenu

- określenie zapotrzebowania na tlen i obliczenie wymaganego przepływu powietrza w dyfuzorach

- ustalenie głębokości zamontowania układu napowietrzającego (dyfuzorów, optymalnie 150 – 170 cm pod powierzchnią wody)

- dobór odpowiednich dyfuzorów w stosunku do wymaganego przepływu powietrza zbiorniku, akwenie

Na podstawie powyższych informacji można określić wymagany spręż oraz wydajność dmuchawy. Spręż – upraszczając, opór jaki musi pokonać tłoczone powietrze, przyjmuje się około 30-50 mbar strat na oprzyrządowaniu (węże max. do 10-15m) i straty w zależności od wysokości zanurzenia dyfuzorów (przykładowe zanurzenie na wysokości 150 cm to 150 mbar strat).

Ze względu na to, że jest to najbardziej efektywna, wydajna i bezawaryjna metoda napowietrzania sprężonym powietrzem.

Problem z uzyskaniem odpowiedniego nadciśnienia/podciśnienia lub wydajności, przegrzanie dmuchawy, nadmierne zużycie prądu wynikające z przeciążenia silnika - to problemy jakie mogą wystąpić.

Tak, ale mogą wymagać częstszej konserwacji oraz odpowiednich filtrów wlotowych.

Brak stosowania zaworu bezpieczeństwa, który otwiera się automatycznie, kiedy dmuchawa osiągnie ustawiony poziom ciśnienia.

Należy zamontować pompę na podstawie, przytwierdzić ją do podłoża, zabezpieczyć wlot oraz wylot, zabezpieczyć przez wibracjami.

Właściwe napowietrzanie w oczyszczalniach efektywnie zmniejsza koszty eksploatacyjne, dzięki temu iż ścieki pozostają w ruchu, a tym samym nie ulegają jakościowej degradacji i opadnięciu na dno. Unikamy w ten sposób powstawania odoru i szkodliwych gazów (np. siarkowodoru), a przy tym udrażniamy i optymalizujemy prawidłowy rozkład ścieków.

Regularne czyszczenie filtra, monitorowanie pracy dmuchawy, konserwacja zgodna z zaleceniami producenta oraz unikanie przeciążenia urządzenia.

Dmuchawy jednofazowe są zasilane prądem jednofazowym i są bardziej odpowiednie dla mniejszych aplikacji, podczas gdy dmuchawy trójfazowe, zasilane prądem trójfazowym, są zwykle bardziej wydajne i stosowane w większych instalacjach.

Wiele dmuchaw bocznokanałowych pracuje z prędkościami obrotowymi w zakresie 2800-3000 obr./min.

Przyczynami mogą być ciała obce w strumieniu powietrza lub przeciążenie urządzenia.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Jakub Gromkowski
Product Manager
E-mail: proznia@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. W pracy odpowiedzialny za dobór, testy oraz sprzedaż asortymentu z dziedziny techniki podciśnieniowej (pompy próżniowe, przyssawki, dmuchawy). Współtworzy nowe, dedykowane aplikacje podciśnieniowe. Prowadzi także szkolenia, audyty teoretyczne i praktyczne z tego zakresu. Prywatnie miłośnik czynnego uprawiania sportu oraz spędzania wolnego czasu w niebanalny sposób.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Jakub Gromkowski
Product Manager
E-mail: proznia@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. W pracy odpowiedzialny za dobór, testy oraz sprzedaż asortymentu z dziedziny techniki podciśnieniowej (pompy próżniowe, przyssawki, dmuchawy). Współtworzy nowe, dedykowane aplikacje podciśnieniowe. Prowadzi także szkolenia, audyty teoretyczne i praktyczne z tego zakresu. Prywatnie miłośnik czynnego uprawiania sportu oraz spędzania wolnego czasu w niebanalny sposób.

Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region