Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Dmuchawa bocznokanałowa do suszenia elementów po zanurzeniowej ciśnieniowej kontroli szczelności

Case Study – oszczędne i wydajne rozwiązanie do osuszania elementów po testowaniu ich szczelności

W zakładzie naszego Klienta testuje się szczelność produkowanych elementów zanurzając je w specjalnym roztworze. Po tym etapie należy dokładnie je osuszyć. Wdrażając układ wyposażony w dmuchawy bocznokanałowe nie tylko zwiększyliśmy poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy. Dzięki zastosowaniu pompy bocznokanałowej zaoszczędziliśmy także znaczną ilość sprężonego powietrza, a co za tym idzie zredukowaliśmy koszty.

Niektóre produkty takie jak kotły, podgrzewacze wody, bojlery czy pompy ciepła muszą zostać poddane testom szczelności przed dopuszczeniem ich do sprzedaży. Taki test przeprowadzany jest zwykle pod wodą lub innym płynem przy użyciu próżni, powietrza pod ciśnieniem, wodoru lub azotu. Element po teście jest mokry, a nieosuszony stanowi ryzyko wypadku, gdyż ciecz wylewa się na posadzkę, maszyny i inne elementy wyposażenia zakładu. Aby uniknąć niebezpieczeństwa należy wdrożyć rozwiązanie pozwalające na dokładne osuszenie produktu przed dalszymi etapami produkcji. Przeczytaj mój wpis i dowiedz się jaki układ sprawdził się w zakładzie naszego Klienta.

Poznaj nasze rozwiązanie

Zgłosił się do nas Klient z prośbą o zaprojektowanie układu osuszania testowanych w zakładzie elementów przed dalszymi etapami ich produkcji. Zaproponowane przez nas oszczędne rozwiązanie zwiększyło wydajność produkcji i poziom bezpieczeństwa w zakładzie.

Zastany proces:

  • W zakładzie produkuje się elektryczne kotły CO, podgrzewacze wody, bojlery i pompy ciepła.

  • Produkty testowane są pod względem szczelności. Podczas testu ciśnieniowego zanurzane są w specjalnym roztworze, a następnie wyjmowane i podawane na kolejne stanowisko produkcyjne.

  • Klientowi zależy, aby roztwór, w którym testowany jest zbiornik nie wydostawał się poza zbiornik kontrolny, a był wymieniany jedynie w przypadku zabrudzenia.

  • Elementy wyjmowane ze zbiornika kontrolnego są mokre, a roztwór, w którym są zanurzane ścieka po ich ścianach na posadzkę i kolejne stanowiska produkcyjne.

  • Rozlana ciesz stwarza niebezpieczeństwo w zakładzie.

  • Sprężarka zainstalowana w zakładzie nie jest w stanie wytworzyć wymaganej ilości sprężonego powietrza, aby odmuch elementów odbywał się przy użyciu tego medium.


Usprawniony proces:

Klient chciał, aby odmuch realizowany był przy użyciu sprężonego powietrza. Podczas planowania układu okazało się, że zapotrzebowanie na powietrze niezbędne do odmuchu jest na tyle duże, że sprężarka obsługująca dotychczasową linię produkcyjną nie jest w stanie dostarczyć wymaganej ilości sprężonego powietrza do układu. Zaproponowaliśmy użycie dmuchaw bocznokanałowych, które okazały się znacznie bardziej oszczędnym, a przy tym wydajnym rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu dmuchaw uzyskano odpowiednią ilość powietrza niezbędnego do całkowitego osuszenia zbiornika w czasie ok 10 sekund, bez konieczności użycia sprężonego powietrza z istniejącej instalacji.

Bardziej wydajna i oszczędna dmuchawa bocznokanałowa
Dmuchawy bocznokanałowe do odmuchu

Obecnie zbiorniki po przejściu przez linie osuszania są osuszone w ok. 90%, co pozwala na kontynuację procesu produkcyjnego. Dodatkowo roztwór kontrolny zostaje w zbiorniku przeznaczonym do testów. Uzupełniany lub wymieniany jest jedynie w momencie zanieczyszczenia. Zwiększył się poziom bezpieczeństwa w zakładzie oraz wydajność dzięki możliwości kontynuowania procesu produkcyjnego bez potrzeby przestoju na osuszanie produktów i stanowisk pracy.

Oszczędne
rozwiązanie

Zwiększona
wydajność

Bezpieczne
warunki pracy


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Układ osuszania elementów za pomocą dmuchaw bocznokanałowych sprawdzi się podczas realizacji procesów produkcyjnych opierających się na zanurzeniowym testowaniu szczelności. Będzie to zatem przemysł opakowaniowy, produkcja maszyn, automotive i wiele innych.


Ikona linii produkcyjnej

Produkcja
maszyn

Ikona przemysłu opakowaniowego

Przemysł
opakowaniowy

Ikona automotive

Automotive



Zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami Techniczno-Handlowymi w celu doboru odpowiednich dla Twojego zakładu produktów. Chętnie odwiedzimy Twoją firmę i przeprowadzimy bezpłatne testy rozwiązań, które Cię interesują.

2024-01-22

Pneumat.

Autor:
Łukasz Błonkowski
Regionalny młodszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych

Regionalny młodszy  doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Łukasz Błonkowski
Regionalny młodszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych




Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!