Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Dysza obrotowa RRT - oszczędne rozwiązanie do odmuchu wyrobów ceramicznych

Case Study – Jak obniżyć koszty procesu odmuchiwania wyrobów z ceramiki?

Zastosowanie indywidualnie dobranego rozwiązania do odmuchu form ceramicznych przyczyniło się do oszczędności sprężonego powietrza w zakładzie naszego Klienta. Skróciło również czas pracy działu Utrzymania Ruchu poświęcany na nastawę dysz do przedmuchiwania. Dzięki temu Klient ponosi znacznie mniejsze koszty związane z procesem osuszania wyrobów ceramicznych produkowanych w jego zakładzie.

Odmuch ceramiki w zakładzie produkcyjnym

Odmuch elementów to jeden z istotnych procesów produkcji m.in. wyrobów ceramicznych. Jest on często realizowany przy użyciu dysz powietrznych grzebieniowych. Jednak nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie z uwagi na duże zużycie powietrza i konieczność ręcznej nastawy elementów przemieszczających się pod wpływem drgań i wibracji układu. Przeczytaj mój wpis i dowiedz się jakim rozwiązaniem zastąpiliśmy dysze grzebieniowe w zakładzie naszego Klienta z branży ceramicznej. Proces jest teraz bardziej wydajny i co ważniejsze – oszczędny.

Automatyzacja procesu suszenia

Dział Utrzymania Ruchu w zakładzie produkującym porcelanę zgłosił nam potrzebę modernizacji układu odmuchu. Dotychczas stosowane rozwiązanie mimo automatyzacji było zbyt angażujące pracowników, a do tego zużywało bardzo dużo sprężonego powietrza.

Zastany proces:

  • W zakładzie produkuje się wyroby ceramiczne, w tym kubki.

  • Uszy kubków po wyjęciu z form muszą zostać dokładnie osuszone z wody.

  • Proces suszenia jest zautomatyzowany. Stosuje się w tym celu dysze grzebieniowe 50 mm ułożone w krzyżak. Uszy suszy się od dołu i z góry.

  • W przypadku przemieszczenia się jednej dyszy (zmianie kąta jej odmuchu) cały krzyżak wpada w wibrację. Pracownik UR ręcznie ustawia przemieszczone dysze. Jest to niezwykle czasochłonne – zajmuje nawet kilka godzin.

  • Linia produkcyjna działa całą dobę, 7 dni w tygodniu.

  • Jeden układ zużywa bardzo dużą ilość sprężonego powietrza – ok. 502 litry/ min. W zakładzie stosuje się 4 takie układy.


Usprawniony proces:

W zakładzie naszego Klienta koszt wytworzenia sprężonego powietrza szacuje się na ok. 12 000 zł/dzień z czego 50% stanowi sam odmuch. W celu zmniejszenia tej kwoty dział Utrzymania Ruchu poszukuje oszczędności. Po zapoznaniu się ze specyfiką procesów zachodzących w zakładzie, postanowiliśmy zmodernizować układ odmuchu. Stosowane w nim dysze grzebieniowe zużywają dużą ilość powietrza, a przy tym nie są wydajne. Gdy jedna z dysz w układzie zmieni swoje położenie, uniemożliwia dalszą pracę i wymaga ponownego nastawienia (co realizuje pracownik ręcznie). Wraz z naszym partnerem MOS technik zaprojektowaliśmy dyszę obrotową RRT złożoną z 6 pojedynczych dysz LT, a następnie przekazaliśmy ją Klientowi na testy.

Odmuch wyrobów ceramicznych za pomocą dyszy obrotowej LT

W zakładzie zamontowano nasze rozwiązanie i podłączono przepływomierz. Wyniki obrazują, że dotychczas stosowane dysze grzebieniowe zużywają 502 litry/min. Z kolei testowana dysza obrotowa RRT pokazała na przepływomierzu wynik 355 litrów/min. Różnica wynosi zatem niemal 150 litrów/min.

Dysze grzebieniowe

Dysza grzebieniowa

Dysze obrotowe

Dzysza obrotowa

Dokonaliśmy dokładnych obliczeń i przedstawiliśmy je Klientowi.

Rodzaj dyszy

dysza grzebieniowa

dysza obrotowa

Czas pracy 1 cyklu

35 s

35 s

Ilość cykli na dobę

480

480

Koszt wytworzenia 1000 l sprężonego powietrza

0,12 zł

Zużycie powietrza w ciągu 1 min

502 l

355 l

Zużycie powietrza w ciągu 1 cyklu

293 l

207 l

Koszt zużycia powietrza w ciągu 1 cyklu

0,035 zł

0,025 zł

Zużycie powietrza w ciągu doby

140640 l

99360 l

Koszt zużycia powietrza w ciągu doby

16,8 zł

11,9 zł

Zużycie powietrza w ciągu miesiąca

4219200 l

2980800 l

Koszt zużycia powietrza w ciągu miesiąca

504 zł

357 zł

Oszczędność przy wdrożeniu dyszy obrotowej

147 zł/mies.


Obrotowa dysza wyeliminowała konieczność ręcznego ustawiania kąta odmuchu. Ze względu na mniejsze zużycie powietrza (jedna dysza generuje oszczędność 147 zł/miesiąc, w zakładzie stosuje się 4 takie układy), przyczyniła się także do obniżki kosztów wytworzenia sprężonego powietrza. Cały proces jest zatem bardziej wydajny i oszczędny.

Obniżenie
kosztów

Optymalizacja
procesu

Zwiększona
wydajność


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Dysza obrotowa RRT firmy MOS technik znajdzie zastosowanie w układach wymagających osuszenia m.in. z wody. Będą to zatem zakłady produkujące elementy ceramiczne, odlewnie, zakłady spożywcze, branża związana z myciem i suszeniem oraz linie produkcyjne innych branż przemysłowych.


Ikona linii produkcyjnej

Linie
produkcyjne

Ikona przemysłu spożywczego

Przemysł
spożywczy

Ikona mycia i suszenia

Mycie
i suszenie


Jeśli Ty również poszukujesz oszczędności w swoim zakładzie, skontaktuj się z naszym Doradcą Techniczno-Handlowym obsługującym Klientów w Twoim regionie. Chętnie odwiedzi Twoją firmę i pomoże dobrać rozwiązania zwiększające wydajność pracy i obniżające koszty.

2023-12-05

Pneumat.

Autor:
Maciej Kotłowski
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych

Regionalny doradca  ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Maciej Kotłowski
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych




Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!