- Optymalizacja zużycia energii elektrycznej w firmie produkcyjnej
Optymalizacja zużycia energii elektrycznej w firmie produkcyjnej
Posiadasz sieć sprężonego powietrza w swoim zakładzie i chcesz dowiedzieć się jak skutecznie ograniczyć zużycie energii potrzebnej do jej zasilania? Oszczędność zużycia energii elektrycznej stała się bowiem w ostatnim czasie priorytetowym zagadnieniem większości firm. Przede wszystkim z uwagi na gwałtownie rosnące ceny energii.
Istnieje kilka rozwiązań, jakie możemy wybrać chcąc zoptymalizować zużycie energii elektrycznej. W zakładach przemysłowych, wyposażonych w instalację pneumatyczną jest ona wykorzystywana do produkcji sprężonego powietrza. Wszelkie wycieki powietrza powodują marnotrawstwo energii, dlatego tak ważne jest, aby cyklicznie przeprowadzać audyt sieci.
Tylko jedna nieszczelność o średnicy 1 mm przy ciśnieniu 6 bar generuje stratę 1 l/s co się równa ok. 0,3 kW. Miejsca, w których często powstają wycieki powietrza to:
nieuszczelnione połączenia gwintowane,
zużyte szybkozłącza,
uszkodzone króćce,
nieszczelne zrzuty kondensatu.
Dzięki odnalezieniu nieszczelności w hali produkcyjnej oraz ich wyeliminowaniu, możliwe jest uzyskanie oszczędności w zużyciu powietrza, a co za tym idzie energii elektrycznej. Warto w tym celu zatrudnić profesjonalną firmę zajmującą się audytami sieci lub nabyć detektor wycieków i samodzielnie przeprowadzać testy. Zakup detektora nieszczelności pozwala na bieżącą kontrolę sieci i eliminację wycieków.
akustyczna
trąbka
wiąże fale akustyczne najmniejszych wycieków, wzmacniając słyszalny hałas.
rurka
prostująca
z końcówką prostującą do precyzyjnego wykrywania najmniejszych wycieków w ciasnych przestrzeniach.
opcjonalnie: końcówka
"gęsia szyjka"
umożliwia precyzyjne wykrycie wycieku w trudno dostępnych miejscach. Zakłócający hałaś zostaje wyeliminowany.
paraboliczny
ekran
do wykrywania nieszczelności na duże odległości. Zintegrowany wskaźnik laserowy i kamera.
O ekonomicznym funkcjonowaniu systemu decyduje również właściwie dobrany kompresor do zapotrzebowania danej instalacji. Gdy wybraliśmy już rodzaj sprężarki jaka ma pracować w naszym zakładzie, należy zastanowić się nad jej pojemnością, maksymalnym ciśnieniem roboczym oraz wydajnością jakiej wymagamy. Większość kosztów jakie generuje kompresor to zużywana przez niego energia, zatem niewłaściwie dobrany sprzęt do naszego zapotrzebowania będzie powodował zbędny wzrost kosztów.
W zakładach wielu branż wykorzystuje się sprężone powietrze nie tylko do zasilania maszyn i urządzeń, ale także do przedmuchiwania stanowiska pracy m.in. z wiórów obrabianego materiału. Stosuje się w tym celu pistolet do przedmuchu podłączony za pomocą węża pneumatycznego i złącza do instalacji. Obniżając wartość ciśnienia przy przedmuchu, możemy uzyskać sporą oszczędność energii. Bowiem takie proste rozwiązanie znacząco ogranicza zużycie sprężonego powietrza. W wielu miejscach pistolety do przedmuchu pracują pod ciśnieniem większym niż to konieczne. Zachęcamy do wdrożenia gotowych zestawów, składających się z pistoletu oraz przewodu spiralnego ze złączami bezpiecznymi. W większości aplikacji sprawdzi się nasz zestaw do przedmuchu CEJN podstawowy.
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, nieuszczelnione połączenia gwintowane to jeden z elementów, które najczęściej przyczyniają się do wycieków sprężonego powietrza z sieci. Aby tego uniknąć warto zaopatrzyć swoją firmę w produkty uszczelniające marki WEICON Preparaty takie jak kleje anaerobowe czy nić uszczelniająca do gwintów DF 175 pozwolą szybko reagować na identyfikowane wycieki i je eliminować. Polecamy także preparaty WEICON służące do czyszczenia oraz konserwacji powierzchni maszyn i urządzeń przemysłowych. Regularnie serwisowane sprzęty cechują się dłuższą żywotnością i niezawodnością. Z kolei zaniedbanie urządzeń często prowadzi do awarii, których naprawy powodują kosztowne przestoje w produkcji.
Nasi doradcy techniczno-handlowi pomagają także dobrać indywidualne rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na zużyciu sprężonego powietrza swoim Klientom. Chcesz poznać jedno z nich? Przeczytaj, jak obniżyliśmy ciśnienie przedmuchu aż z 6 barów do 2 barów. Pomiary zużycia energii pokazały, że firmie udało się osiągnąć oszczędność rzędu 552 960 zł/rok!
Zaproś naszego eksperta na bezpłatną konsultację i poznaj rozwiązania oszczędzające energię elektryczną dopasowane do Twoich potrzeb i specyfiki zakładu.
2022-12-14
Pneumat.
Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego
Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!