- Jaki klucz udarowy pneumatyczny do warsztatu, wulkanizacji?
Jaki klucz udarowy pneumatyczny do warsztatu, wulkanizacji?
Wybór klucza pneumatycznego udarowego do warsztatu
Klucz pneumatyczny udarowy z uwagi na liczbę jego zastosowań to narzędzie, które znajduje się w każdym warsztacie samochodowym, a w szczególności w serwisach wulkanizacyjnych. Poniżej przedstawiamy główne parametry na jakie należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego klucza.
W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:
Na co zwrócić uwagę przy wyborze klucza pneumatycznego udarowego?
Jakie klucze udarowe polecacie?
Jaki konkretny pneumatyczny klucz udarowy wybrać?
Jednym z najważniejszych parametrów jest maksymalny moment obrotowy, który podaje producent w specyfikacji danego modelu. Tutaj zaznaczyć trzeba, że aby narzędzie mogło pracować prawidłowo i uzyskało maksymalny moment, należy dostarczyć do niego sprężone powietrze o odpowiednych parametrach.
W szczególności ważne jest ciśnienie i odpowiednia ilość sprężonego powietrza, za które odpowiada sprężarka (odpowiednią wydajność zapewni nam co najmniej 2 tłokowy kompresor o pojemności min. 270 litrów) i blok przygotowania powietrza na którym możemy zredukować ciśnienie do wymaganego.
Dobór odpowiedniego klucza w znacznym stopniu determinują czynności, w jakich dany klucz będzie wykorzystywany. Podczas doboru klucza pneumatycznego, należy mieć na uwadze, czy klucz udarowy ma regulację obrotów na dokręcaniu – ułatwia to operatorowi kontrolę mocy. Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest zużycie powietrza. Wagi temu dodaje fakt, iż w sytuacji zakupu powinniśmy być pewni, że kompresor wytworzy właściwą ilość powietrza, aby nasze narzędzie mogło pracować na pełnej mocy.
Kolejną kwestią, nad którą należy się pochylić jest czas gwarancyjny na jaki objęty został dany klucz pneumatyczny. Co logiczne, im dłuższa gwarancja, tym lepiej dla Klienta. Analizując oferty producentów, dostawców jak i konkretnych marek, należy wziąć pod uwagę długość obecności na rynku (tradycyjnym lub online) tychże firm jak i czy dany segment produktów, w tym wypadku klucze pneumatyczne, są jednym z głównych produktów w proponowanej ofercie handlowej. Jeśli dana kategoria produktową stanowi trzon oferty sprzedaży i produkcji, możemy być pewni doświadczenia w tym segmencie danej firmy, przekłada się to bowiem na jakość kluczy czy innych narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem.
Cena także ma wpływ na wybór danego narzędzia, choć nie powinna w kluczowy sposób determinować naszej decyzji zakupowej. Wyższa cena klucza pneumatycznego z udarem często wynika z lepszych podzespołów zastosowanych na etapie produkcji danego modelu. Często możemy to dostrzec na poziomie konkretnych parametrów, jakie dany klucz udarowy zapewnia. To prawda, że znajdziemy w Internecie klucze pneumatyczne do kół samochodowych za kilkaset zł, jednak z pewnością faktyczna moc takiego klucza udarowego będzie zdecydowanie niższa.
Klucz udarowy to najbardziej powszechnie narzędzie w każdym warsztacie motoryzacyjnym. Tego typu pneumatyczne klucze wykorzystywane są do różnych prac warsztatowych związanych z serwisem i renowacją pojazdów. W serwisach oponiarskich czyli tzw. wulkanizacji, są nieodzownym narzędziem do dokręcania jak i odkręcania śrub. W technice warsztatowej używane są przy pracach serwisowych w miejscach o ograniczonej przestrzeni, a tym samym dostępności do konkretnych układów mechanicznych.
W przypadku narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem nie ma konieczności używania siły fizycznej, jest ona ograniczona do minimum – jest to kolejny atut tego typu urządzeń. Rynek narzędzi, w tym także kluczy pneumatycznych, obfituje w wiele modeli, dlatego też wybór jest szeroki, dlatego tym bardziej powinien być przemyślany pod kątem oczekiwań i potrzeb w danym warsztacie.
Znając potrzeby podmiotów warsztatowych, ze swojej strony pragniemy polecić kilka modeli, które z pewnością sprawdzą się tych warunkach pracy.
Proponujemy kilka kluczy do warsztatu firmy Chicago Pneumatic:
1) CP7748TL
Najmniejszy i najmocniejszy w swojej klasie pneumatyczny klucz udarowy 1/2", który wyposażony został w rozwiązania funkcjonalne jak np. ograniczanie momentu. Przeciwdziała to dokręcaniu nakrętek w nadmiarze w trakcie wymiany koła. Ten klucz z udarem oparty jest na renomie wcześniejszej serii i zaprojektowano go mając na uwadze zagwarantowanie wysokiego stanu wygody operatora (ergonomia) jak i mocy.
Wskutek tego możemy w szybki nastawić odpowiedni moment dokrętu, i jednocześnie powiększyć efektywność pracy, gwarantując najwyższy poziom bezpieczeństwa pojazdów jak i jego pasażerów nim podróżujących.
2) CP7748 NEW
Klucz pneumatyczny z udarem CP 7748 NEW to bardzo popularny pneumat w ofercie w rozmiarze 1/2". Najważniejsze właściwości i charakterystyka tego klucza udarowego to przede wszystkim:
wydajny, poręczny, niewielki, odporny, o niewielkiej masie i wygodnym w pracy dla operatora
1300 [Nm] na odkręcaniu
zmiana kierunku obrotów obsługiwana jedną ręką
75mm długości
anodowane płytki końcowe o dużej twardości
cylinder z twardego chromu aluminium
mechanizm typu "podwójny młotek"
CP 7748 G to masa jedynie 2 kg, wskutek zastosowania pokrywy silnika pneumatycznego z aluminium
nazwa serii klucza udarowego laserowo wygrawerowana z tyłu narzędzia
wyprofilowany uchwyt zaprojektowany z materiału tworzywowego (guma)
wytrzymały na dużą liczbę chemikaliów stosowanych w technice warsztatowej
gumowy uchwyt zamontowany w tyle klucza
antyślizgowy projekt rękojeści, stabilny chwyt nawet gdy ręce operatora są brudne czy śliskie od oleju
stworzony z myślą o pacy w warsztacie
3) CP7749
CP 7749 to kolejny model ze stajni CP, a mianowicie pneumatyczny klucz udarowy 1/2" charakteryzujący się:
lekkością i mocą, wykonaniem z kompozytu
robiącym wrażenie 1300[Nm] na odkręcaniu, przy wadze jedynie 1800 g.
wyjątkową kompaktowością, jego długość to tylko 171 mm, co daje operatorowi proste manewrowanie w miejscach o ograniczonym dostępie, tym samym gwarantując wystarczający poziom mocy, aby pozbyć się najbardziej opornych łączników w każdej warsztatowej sytuacji
bardzo dobrą ergonomią budowy i pracy
wyposażeniem w zakrzywiony uchwyt wykonany z termoplastycznego kauczuku, który jest wytrzymały na wiele płynów i smarów chemicznych wykorzystywanych w technice warsztatowej
dwukrotnym mechanizmem z udarem
360 stopniowym obrotowym wlotem powietrza
potrzebą użycia tylko 1 ręki, by w pełni zarządzać mocą jak i kierunkiem obrotów
prostym w obsłudze systemem przód/tył Side-to-side
dwustopniowym spustem i regulatorem prędkości, które zagwarantują idealne panowanie nad narzędziem pneumatycznym
uniwersalnością w stosunku do ogólnych zastosowań w warsztacie, wliczając w to każde mechaniczne prace na silniku, przekładniach i układzie wydechowym
2022-10-12
Pneumat
Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi
Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!