- Przenoszenie i podnoszenie ceramiki sanitarnej za pomocą ssawek próżniowych
Przenoszenie i podnoszenie ceramiki sanitarnej za pomocą ssawek próżniowych
Producent ceramiki sanitarnej stanął przed wyzwaniem udoskonalenia procesu produkcji umywalek. Podczas podnoszenia i transportu gotowej i plastycznej masy dotychczasowe ssawki próżniowe powodowały odkształcenia formy. Skutecznym antidotum udoskonalającym to zadanie było zastosowanie ssawek próżniowych VMECA z serii VU80.
Przyssawki pneumatyczne pozwalają zwiększyć wydajność produkcji, a co najważniejsze, pomóc w transporcie i przenoszeniu przedmiotów o różnym kształcie, konsystencji i wadze. Z powodzeniem wykorzystywane są do przenoszenia arkuszy blach, opakowań, papieru, produktów spożywczych, kompozytów czy elementów z drewna. Elementem zasilającym w takiej aplikacji stają się wówczas pompy próżniowe eżektorowe.
Przyssawka próżniowa, co warto podkreślić - dobrze dobrana, dopasowuje się do kształtu przedmiotu. Potencjalna nieszczelność między wargą ssawki, a podnoszonym przedmiotem będzie zniwelowana do minimum. Gdy przenoszony jest np. plastyczny materiał, mamy pewność, że nie dojdzie do odkształceń czy deformacji.
Dobierz właściwą ssawkę do konkretnej aplikacji
Wyzwaniem w branży naszego Klienta, producenta ceramiki użytkowej, było przemieszczenie świeżo uformowanej umywalki bez zniekształcania formy. W kolejnych etapach produkt trafiał kolejno na szlifowanie, suszenie, szkliwienie czy wypalanie w piecu.
Dotychczas stosowane ssawki próżniowe prowadziły do powstawania odkształceń na powierzchni przez co materiał tracił jakość.
Poznaj naszych ekspertów techniki próżniowej, którzy pomogą Ci w doborze rozwiązań do Twojej aplikacji
Przyssawki pneumatyczne do przenoszenia ceramiki sanitarnej
Ssawki próżniowe, które zaproponowaliśmy Klientowi to model tzw. płaski, bez ożebrowania z wargą o średnicy 80 mm, z małym otworem, który niwelował potencjalne odkształcenie przenoszonego, plastycznego materiału. Zarekomendowany model VMECA z serii VU80 posiada wiele atrybutów, które sprostały wymaganiom stawianym zadaniu polegającym na podnoszeniu i przenoszeniu plastycznego wyrobu.
Model ma mały otwór, który nie powoduje dodatkowych odkształceń podnoszonej plastycznej masy. W przyssawce zastosowano gumę NBR (kauczuk nitrylowo-butadienowy), która jest najbardziej popularnym i uniwersalnym materiałem posiadającym optymalne właściwości. Jego cena jest przystępna na tle innych materiałów stosowanych w przyssawkach pneumatycznych (np. silikon, poliuretan).
Warto zaznaczyć, że w tym wariancie rozwiązania, można wymienić tylko samą część gumową, co obniża koszty eksploatacyjne.
Zastany proces:
Niska skuteczność dotychczasowych przyssawek
Powstawanie zniekształceń na powierzchni umywalek
Spadek jakości produkowanych wyrobów
Usprawniony proces:
Zwiększenie efektywności
Wyeliminowane problemu powstawania zniekształceń
Mniejsze zużycie sprężonego powietrza
✓
Optymalizacja
procesu
✓
Zwiększona
wydajność
✓
Poprawa
jakość produktów
W jakich branżach sprawdzą się przyssawki pneumatyczne z serii VU80?
Produkcja
ceramiki sanitarnej
Produkcja szkła
i opakowań szklanych
Może zainteresuje Cię podobny temat:
2023-09-12
Pneumat.
Autor:
Ekspert Pneumat.
Autor:
Ekspert Pneumat.
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!