- Stosowanie eżektorów w praktyce!
Stosowanie eżektorów w praktyce!
Pompy próżniowe eżektorowe (zwane potocznie eżektorami, Vacuum, Venturi) są często spotykane w wielu gałęziach przemysłu. Ich prosta budowa, niska masa, krótki czas reakcji, niska cena (w porównaniu do pomp elektrycznych) oraz brak konieczności serwisu powodują, że producenci maszyn chętnie sięgają po takie rozwiązanie.
W układzie próżniowym eżektor pełni funkcję generatora podciśnienia. Jest on zasilany sprężonym powietrzem. Podciśnienie trafia do ssawki/ssawek, które podnoszą dany detal. W momencie odkładania detalu, następuje odcięcie sprężonego powietrza, układ jest automatycznie odpowietrzany, a detal odrywa się od przyssawek.
Aplikacje związane z przenoszeniem detali z miejsca A do B (z ang. „pick and place”) są dobrym przykładem pracy układu próżniowego. Roboty z głowicą, na końcu której są przyssawki potrafią wykonywać jeden cykl pracy nawet w ciągu sekundy. Wówczas przenoszone detale są najczęściej małe oraz lekkie (np. małe opakowania). Układ próżniowy może być centralny – jedna pompa np. na kilka ssawek, lub zdecentralizowany, gdzie każda przyssawka ma swój generator. Takie rozwiązanie widać na przykładzie chwytaków próżniowych Magic Gripper.
W praktyce eżektory stosuję się zarówno do małych chwytaków – przemysł elektroniki, spożywczy (przenoszenie czekoladek, jaj, puszek, opakowań z produktami końcowymi), poprzez większe chwytaki podciśnieniowe – przenoszenie spakowanych kartonów, baterii, telewizorów, desek, blachy falistej; skończywszy na dużych chwytakach do przenoszenia kilkuset kilogramowych tafli szkła czy arkuszy blach.
Eżektory mogą też wytwarzać podciśnienie wewnątrz maty ssącej, która przysysa się do niestandardowych powierzchni, nie pokrywając całej powierzchni maty ssącej np. palety, czy rury.
Kolejnym typem aplikacji jest wytworzenie podciśnienia wewnątrz np. zbiornika, który może służyć do przyspieszonego suszenia drewna. Eżektory są odporne na zasysanie wilgotnego powietrza, natomiast jeśli wystąpią tam kropelki cieczy to wystarczy dodać prosty separator przed pompą.
Pompa transportowa z serii VTRA/VTRF to również eżektor (jednostopniowy), służy on to transportu materiałów sypkich na bliskie odległości 2-15m, oraz wydajności do kilkunastu kilogramów na minutę. Pompa posiada duży wewnętrzny przelot przez który przechodzi sypki materiał. Jest ona najczęściej spotykana przy wtryskarkach, służy do podawania granulatu do głównego zasobnika.
Eżektory dzięki swej prostej budowie, braku konieczności serwisu, oraz łatwości sterowania są atrakcyjnym produktem nie tylko dla producentów maszyn, jak również dla Klientów końcowych, którzy planują modyfikacje, usprawnienia na obecnie funkcjonujących liniach produkcyjnych.
W celu zapoznania się z ofertą prosimy o kontakt z działem handlowym firmy Pneumat.
2023-01-25
Pneumat.
Autor:
Jakub Gromkowski
Product Manager
Dział Techniki Próżniowej
Autor:
Jakub Gromkowski
Product Manager
Dział Techniki Próżniowej
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!