- Inwentaryzacja sieci sprężonego powietrza w cukrowni i wdrożenie oszczędnych rozwiązań
Inwentaryzacja sieci sprężonego powietrza w cukrowni i wdrożenie oszczędnych rozwiązań
Jak zwiększylismy wydajność i poprawiliśmy efektywność pracy w zakładzie Klienta? Przeprowadziliśmy inwentaryzację sieci sprężonego powietrza, a następnie opracowaliśmy plan jej modernizacji. Po jego wdrożeniu Klient odnotował oszczędność sprężonego powietrza na poziomie 20%. Przeczytaj, jak przebiegał cały proces implementacji naszego rozwiązania.
Wiele zakładów przemysłowych korzysta ze sprężonego powietrza do zasilania maszyn, urządzeń i narzędzi. Jest to jedno z najpowszechniej stosowanych mediów energetycznych ze względu na swoje zalety:
posiada szeroki wachlarz zastosowań,
jest bezproblemowe w transporcie i magazynowaniu,
sprawdza się nawet w bardzo wymagających warunkach (np. niskie, wysokie, zmienne temperatury),
jest bezpieczne w użytkowaniu.
Należy jednak pamiętać, że jest to drogi nośnik energii. Z tego powodu tak ważna jest optymalizacja jego zużycia. Warto zacząć od podstaw, czyli audytu sieci sprężonego powietrza. Niewłaściwie dobrana, przestarzała i nieinwentaryzowana instalacja pneumatyczna może generować zbędne koszty w zakładzie.
Przedsiębiorstwo z gałęzi przemysłu cukrowniczego zgłosiło się do nas z prośbą o przeprowadzenie kompleksowej inwentaryzacji sieci sprężonego powietrza funkcjonującej w zakładzie. Po ocenie kondycji instalacji oraz sprzętu przedstawiliśmy plan modernizacji, a także wdrożenia rozwiązania, które pozwoli stale monitorować i optymalizować zużycie sprężonego powietrza.
Zastany proces:
Maszyny i urządzenia pracujące w cukrowni zasilane są sprężonym powietrzem.
Powietrze transportowane jest poprzez przestarzałą instalację sprężonego powietrza o niewłaściwym układzie.
Brak wiedzy na temat kondycji sieci i wydajności urządzeń.
Zużycie sprężonego powietrza w zakładzie i na poszczególnych sekcjach (roboczej i AKPiA) nie jest monitorowane.
Klient ponosi wysokie koszty związane ze zużyciem sprężonego powietrza.
Usprawniony proces:
Wykonaliśmy szczegółową inwentaryzację sieci sprężonego powietrza w zakładzie produkcyjnym Klienta z uwzględnieniem:
surowni,
produktowni,
pras błota,
wapniarni
magazynu,
elektrociepłowni.
Na początku oceniliśmy istniejącą sieć sprężonego powietrza pod kątem zdolności do przesyłu medium w odniesieniu do charakteru pracy zakładu. Sprawdziliśmy także stan kompresorowni z uwzględnieniem pracy kompresorów i układu osuszania sprężonego powietrza. Następnie przedstawiliśmy kierunek działań techniczno-modernizacyjnych systemu sprężonego powietrza w formie kilku wariantów, które uwzględniały jak najkrótszy czas zwrotu z inwestycji oraz wykorzystywały istniejący układ wytwarzania i przesyłania sprężonego powietrza.
Klient zdecydował się na zakup urządzeń pomiarowych w celu cyklicznego audytowania sieci oraz wymianę instalacji na aluminiową w systemie INFINITY według przygotowanego przez nas projektu. Zmiana wpłynęła na poprawę wydajności, ograniczenie występowania nieszczelność sieci. Poprawiła także efektywność pracy w zakładzie. Oszczędność zużycia sprężonego powietrza przy zmodernizowanej instalacji szacuje się na ok 20%.
✓
Optymalizacja
procesu
✓
Oszczędne
rozwiązanie
Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?
Inwentaryzacja sieci sprężonego powietrza, dobranie właściwych rozwiązań i monitorowanie zużycia medium są kluczowe dla optymalizacji kosztów związanych z działalnością każdego zakładu zasilanego sprężonym powietrzem. Jest to nośnik energii wykorzystywany we wszystkich branżach przemysłu, zarówno w niewielkich, jak i dużych firmach, dlatego rozwiązanie sprawdzi się w każdej z nich.
Każda
branża przemysłowa
Jeżeli chciałbyś przeprowadzić audyt sieci sprężonego powietrza, zaproś do swojego zakładu doświadczonych specjalistów z Pneumat. Jeśli natomiast dopiero planujesz zaimplementowanie sieci pneumatycznej w swojej firmie, skontaktuj się z naszym działem realizacji inwestycji i skorzystaj z usługi projektowania instalacji pneumatycznej.
Zachęcamy także do zapoznania się z naszym artykułem, w którym opisaliśmy, jak w prostych krokach oszczędzać energię w zakładzie zasilanym sprężonym powietrzem. To dodatkowa dawka wiedzy, która pozwoli Ci ograniczyć zbędny wzrost kosztów działalności.
2023-03-21
Pneumat
Autor:
Marcin Malinowski
Regionalny
kierownik Sprzedaży
Autor:
Marcin Malinowski
Regionalny
kierownik Sprzedaży
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!