- System odmuchiwania w drukarni – optymalizacja zużycia powietrza w przemyśle drukarskim
System odmuchiwania w drukarni – optymalizacja zużycia powietrza w przemyśle drukarskim
Redukcja kosztów to kierunek, w którym od zawsze podążają przedsiębiorcy. Nic dziwnego, że poszukują oni rozwiązań optymalizujących zużycie powietrza, nie rezygnując z wysokiej wydajności pracy. Tak było i w przypadku naszego Klienta prowadzącego drukarnię, któremu pomogliśmy zmodernizować punkty odmuchu. Wdrażając oszczędne rozwiązanie udało się obniżyć zużycie powietrza dwukrotnie.
W przemysłowych drukarniach odmuch stanowi istotny proces, pomagający w dokładnym oczyszczaniu i suszeniu zadrukowanych kartek papieru. Z uwagi na dużą ilość punktów odmuchowych umieszczonych w różnych częściach maszyny potrafi on zużywać bardzo dużą ilość powietrza. Odpowiednio dobrane, oszczędne rozwiązanie może jednak zoptymalizować ilość wykorzystywanego medium. Przeczytaj Case Study i dowiedz się, jakie rozwiązanie sprawdziło się u naszego Klienta.
W drukarni naszego Klienta występuje bardzo duża ilość punktów odmuchu, które generują wysokie koszty. Po optymalizacji procesu udało się ograniczyć zużycie powietrza aż dwukrotnie!
Zastany proces:
W zakładzie drukuje się m.in. czasopisma.
Przed docięciem, złożeniem i sklejeniem zadrukowanych kartek należy je dokładnie wysuszyć i oczyścić z pyłu.
Za suszenie i przedmuchiwanie kartek odpowiada system odmuchu zainstalowany na maszynie drukarskiej.
Na jednej maszynie znajdują się 72 punkty odmuchu.
Za odmuch odpowiedzialne są węże segmentowe.
Otwory, z których wydobywa się powietrze mierzą ok. 0,5 cm, przez co zużywana jest duża ilość powietrza (ok. 7 m3/h w jednym punkcie). Dodatkowo brakuje gumowych nakładek odpowiedzialnych za ograniczanie przepływu w niektórych punktach.
Usprawniony proces:
Odmuch w drukarni jest nieodzownym procesem, koniecznym do prawidłowego wysuszenia tuszu na kartkach i oczyszczenia ich z pyłków oraz drobin. W zakładzie naszego Klienta proces ten był mało wydajny z uwagi na bardzo duże zużycie powietrza. Stosowane w zakładzie rozwiązanie, czyli węże segmentowe nie tłumiły dozowanego powietrza (działają one podobnie jak większość pistoletów do przedmuchu). Wydmuchiwały więcej medium niż to konieczne.
Po przeprowadzeniu testów kilku wytypowanych przez nasz dysz, Klient wybrał te które okazały się najbardziej oszczędne. Do układu dobraliśmy dysze Venturiego, które podczas pomiarów przepływomierzem uzyskały najkorzystniejszy wynik. Dysza Venturiego jest głośniejsza od standardowej dyszy, ponieważ podczas wydmuchu powietrza jego dodatkowa porcja jest zasysana poprzez otwory umieszczone na korpusie. Przez to generowany jest hałas. Nie stanowi to jednak problemu we wskazanej aplikacji. Głównym powodem wyboru tej dyszy jest duża ilość wydmuchiwanego powietrza przy stosunkowo niskim zużyciu (dzięki dodatkowemu zasysaniu powietrza). Do odmuchu kartek potrzebna jest nie duża siła, a ilość powietrza, ponieważ elementy są lekkie. Dodatkowo zaproponowaliśmy użycie plastycznych węży umożliwiających formowanie, które posiadają wewnątrz metalowy drucik pozwalający na dowolne kształtowanie przewodu. Dzięki temu operator może skierować dysze w pożądanym kierunku bez obaw, że wąż zmieni ułożenie. Dzięki optymalizacji układu udało się obniżyć zużycie powietrza z 7 m3/h do 3-4 m3/h w każdym użytkowanym punkcie.
✓
Optymalizacja
procesu
✓
Zwiększona
wydajność
✓
Obniżenie
kosztów
✓
Właściwy
dobór
Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?
Dysze Venturiego wraz z plastycznymi wężami sprawdzą się do odmuchu elementów, które nie wymagają dużej siły przedmuchiwania, za to dużej ilości powietrza. Jest to oszczędne rozwiązanie, które pomoże w optymalizacji kosztów w zakładzie. Należy jednak pamiętać, że duża ilość punktów odmuchowych może powodować wysoki poziom hałasu na hali, dlatego rozwiązanie nie sprawdzi się w każdej aplikacji.
Przemysł
spożywczy
Młyny
Obróbka
drewna
Może zainteresuje Cię podobny temat:
Odmuch przed szkliwieniem w branży płytek ceramicznych – odmuchiwanie pyłu w branży ceramicznej
Odmuch pulsacyjny zamiast odmuchiwania ciągłego w branży automotive
Usuwanie odpadów produkcyjnych – jak usunąć pozostałości materiału, tworzywa
Oszczędności powietrza – optymalizacja przepływu, zużycia energii w zakładzie przemysłowym
Przedmuchiwanie gotowych elementów transportowanych przenośnikiem taśmowym
Odwiedzając naszych Klientów zawsze wsłuchujemy się w ich potrzeby i pomagamy rozwiązać istniejące problemy, a także zapobiegać potencjalnym. Skontaktuj się z nami, a chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania, doradzimy w ważnych dla Twojej działalności kwestiach.
2023-07-31
Pneumat
Autor:
Maciej Tomasik
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych
Autor:
Maciej Tomasik
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!