- Transport płynnej czekolady przy użyciu przewymiarowanego napędu
Transport płynnej czekolady przy użyciu przewymiarowanego napędu
W zakładzie spożywczym naszego Klienta transportuje się płynną czekoladę, która z czasem zmienia swoją gęstość. Tężejące medium staje się problematyczne w przesyle przez rurociąg i uszkadza elementy układu. Aby proces przebiegał skutecznie, a aplikacja pracowała bezawaryjnie wystarczyło wdrożyć prostą zmianę. Przeczytaj mój wpis i dowiedz się, jakie rozwiązanie sprawdziło się w aplikacji naszego Klienta!
W zakładach spożywczych transportuje się różnorodne substancje, również te, które pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak temperatura zmieniają swoją gęstość. Jeden z naszych Klientów mierzył się z problemem częstych awarii zaworów kulowych występujących w układzie transportującym czekoladę. Okazało się, że medium miało tendencję do tężenia przy spadku temperatury. Dobrany do czekolady w stanie ciekłym napęd pneumatyczny nie był w stanie prawidłowo sterować zaworem, gdy medium gęstniało. Wykorzystanie teoretycznie przewymiarowanego napędu w stosunku do średnicy zaworu całkowicie wyeliminowało problem.
Zastany proces:
Zakład spożywczy zajmuje się produkcją wyrobów czekoladowych.
Do transportu płynnej czekolady wykorzystuje się układ składający się z rurociągu, zaworów kulowych i napędów pneumatycznych.
Medium zmienia swoją gęstość pod wpływem temperatury - gdy spada, tworzy się gęsta zawiesina.
Dobrane pod wielkość zaworów i płynny stan skupienia medium napędy nie są w stanie prawidłowo sterować zaworami.
Zawory kulowe często ulegają awariom.
Klient musi wymieniać uszkodzone produkty na nowe.
Usprawniony proces:
Po dokładnym przeanalizowaniu jak przebiega proces transportu czekolady postanowiliśmy przetestować rozwiązanie wykorzystujące celowo przewymiarowany napęd pneumatyczny. Medium przepływając przez początkowy odcinek rurociągu miało bowiem mniejszą gęstość niż na jego końcu ze wzglądu na obniżająca się temperaturę. Dotychczas używano napędu dobranego pod wielkość zaworu oraz stan skupienia medium przed wprowadzeniem do układu. Nie przewidziano, że tężejąca czekolada może upośledzać pracę napędu i uszkadzać zawór.
Dobraliśmy przewymiarowany o jeden rozmiar napęd pneumatyczny wraz z elektrozaworem NAMUR oraz wyłącznikiem krańcowym do sygnalizacji położenia napędu. Wykorzystanie w teorii za dużego napędu pozwoliło na prawidłową pracę układu przy transporcie czekolady zarówno płynnej, jak i tężejącej. Zapas siły jest na tyle duży, aby napęd mógł działać bez zacinania się, dzięki czemu zawór kulowy bez przeszkód otwiera i zamyka przepływ medium. Ta niewielka zmiana zwiększyła wydajność pracy zakładu, wykluczyła awarie i kosztowne naprawy i/lub konieczność wymiany komponentów na nowe. Warto zaznaczyć, że dobrane przez nas produkty dopasowane są do pracy w kontakcie z żywnością. Należy pamiętać, że branża spożywcza posiada szereg norm, które urządzenia wykorzystywane w zakładach muszą spełniać.
✓
Optymalizacja
procesu
✓
Niestandardowe
rozwiązanie
✓
Zwiększona
wydajność
✓
Obniżenie
kosztów
✓
Produkt stosowany
w branży spożywczej
Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?
Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w każdym zakładzie, gdzie transportowane są substancje z tendencją do zmiany gęstości. Takie warunki spotykane są w przemyśle spożywczym (szczególnie w cukrowniach, zakładach cukierniczych, zakładach przetwórstwa warzywno-owocowego), przemyśle budowlanym, chemicznym i kosmetycznym. Należy jednak pamiętać, że każda aplikacja cechuje się odmiennymi warunkami, dlatego należy rozpatrywać ją indywidualnie. Skontaktuj się z naszymi doradcami techniczno-handlowymi i dowiedz się jakie rozwiązania zoptymalizują pracę Twojego zakładu.
Może zainteresuje Cię podobny temat:
Zastosowanie i klasy jakości sprężonego powietrza w branży spożywczej, przemyśle napojów
Wyłączniki krańcowe: zasada działania, budowa, zastosowanie krańcówek
Sterowanie zaworami, elektrozaworami – jak sterować zaworem / elektrozaworem?
Transport pneumatyczny podciśnieniowy materiałów sypkich – pompa do transportu materiałów sypkich
2023-04-04
Pneumat.
Autor:
Aleksander Pulzin
Regionalny
inżynier sprzedaży
Autor:
Aleksander Pulzin
Regionalny
inżynier sprzedaży
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!