- Case Study – jak zabezpieczyć przewody pneumatyczne w maszynie CNC?
Węże przemysłowe z teflonu w oplocie stalowym do maszyny CNC
Przewody pneumatyczne to nieodzowny element niemal każdego układu wykorzystującego sprężone powietrze jako medium zasilające maszyny i urządzenia. Najczęściej w przemyśle wykorzystuje się węże poliamidowe, poliuretanowe lub przewody polietylenowe. W trudnych warunkach pracy stosuje się także węże teflonowe. Każde z nich cechują się innymi właściwościami, dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z charakterystyką aplikacji przed ich doborem.
Podczas doboru przewodów pneumatycznych należy wziąć pod uwagę przede wszystkim środowisko w jakim będą one pracować - ciśnienie robocze, temperatura pracy, wilgotność, obecność chemikaliów, możliwe ścieranie lub wystąpienie uszkodzeń mechanicznych itp. Aby przewody działały niezawodnie, należy dopasować materiał, z jakiego są wykonane właśnie pod te czynniki. Przeczytaj moje Case Study i dowiedz się, jakie węże dobraliśmy do pracy w maszynie CNC obrabiającej metalowe elementy.
W zakładzie naszego Klienta do obróbki metalu używa się maszyn CNC. Znajdują się w nich poliuretanowe przewody pneumatyczne, które z czasem ulegają uszkodzeniom ze względu na obecność opiłków obrabianego materiału.
Zastany proces:
W zakładzie zachodzi proces obróbki elementów mosiężnych.
Obróbkę metalu realizuje się za pomocą maszyny CNC.
Jednym z elementów jej wyposażenia są kalibrowane węże poliuretanowe.
Stół obrotowy w obrabiarce CNC pracuje w zakresie 180 stopni. Podczas obrabiania detali, wprawia opiłki metalu w ruch, a te z dużą szybkością przemieszczają się po komorze. Obijają się o przewody pneumatyczne, uszkadzając je.
Uszkodzone przewody wymagają częstej wymiany na nowe, co powoduje przestoje i generuje dodatkowe koszty.
Usprawniony proces:
Biorąc pod uwagę wymagające warunki, w jakich pracują przewody pneumatyczne, postanowiliśmy wymienić je na inny rodzaj. Ze względu na częsty kontakt z opiłkami metalu, postawiliśmy w tym przypadku na przewód teflonowy w oplocie stalowym, aby w ten sposób zabezpieczyć go przed działaniem czynników zewnętrznych. Jako że przewód teflonowy jest mało elastyczny i nie powinien pracować przy niskich promieniach gięcia, upewniliśmy się, że nie zakłóci to jego pracy. Zwymiarowaliśmy potrzebne przewody i dobraliśmy dodatkowe elementy gwintowane.
Zmiana poliuretanowego węża kalibrowanego na zakuwany wąż teflonowy w oplocie stalowym wyeliminowała całkowicie konieczność wymiany przewodów pracujących w maszynie CNC. Opiłki obrabianych elementów mosiężnych już ich nie uszkadzają. Dzięki temu praca jest nieprzerwana, a ze względu na brak przestojów bardziej wydajna i mniej kosztowna.
✔
Obniżenie
kosztów
✔
Zwiększona
wydajność
Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?
Przewody teflonowe w oplocie stalowym sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ze względu na ryzyko uszkodzeń mechanicznych bądź termicznych, nie sprawdzą się standardowe przewody kalibrowane. Będzie to przemysł metalurgiczny, automotive, stoczniowy, budowlany, meblarski i wiele innych.
Przemysł
automotive
Przemysł
stoczniowy
Przemysł
metalurgiczny
Przemysł
budowlany
Może zainteresuje Cię podobny temat:
Jeśli w Twoim zakładzie warunki pracy wymagają specjalistycznych rozwiązań, skontaktuj się z nami. Chętnie odwiedzimy Twoją firmę i pomożemy dobrać najlepsze rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb i specyfiki działalności.
2024-11-13
Pneumat.
Autor:
Mikołaj Rogasik
Inżynier Sprzedaży
Autor:
Mikołaj Rogasik
Inżynier Sprzedaży
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!