- Co to jest zawór iglicowy i do czego służy?
Co to jest zawór iglicowy i do czego służy?
Zawory iglicowe lub inaczej zawory igłowe to precyzyjne produkty armatury przemysłowej.
W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:
Co to jest zawór iglicowy?
Jak działa i gdzie można zastosować zaworki igłowe?
Jakie są dostępne modele zaworów iglicowych w ofercie Pneumat?
Korpus zaworu najczęściej wykonany jest z mosiądzu lub stali nierdzewnej, gdzie elementem regulacyjnym jest iglica, która zwiększa lub zmniejsza przepływ poprzez wielokrotny obrót pokrętła na zaworze. Ten sposób regulacji otwarcia zaworów zapewnia dokładną regulację przepływy oraz zwiększa bezpieczeństwo pracy przy dużych ciśnieniach. Nawet przy wysokich ciśnieniach pracy zawory posiadają niski moment obrotowy, a ich pokrętła chodzą płynnie, co przekłada się na możliwość płynnej regulacji przepływu medium. Zawory iglicowe nie mają zastosowania przy odcinaniu przepływu medium, ze względu na możliwość uszkodzenia igły przy odcięciu przepływu. W aplikacjach wymagających regulacji i odcięcia przepływu stosuje się zawory iglicowe wraz z zaworami kulowymi.
Przekrój zaworu iglicowego
Zawory igłowe wykonane z mosiądzu najczęściej mogą pracować do 16 bar a ich pokrętła są z tworzyw sztucznych. Mogą występować z gwintami wewnętrznymi jak i zewnętrznymi, w wersji prostej lub kątowej.
Do wysokich ciśnień, rzędu 400 bar, stosuje się zaworki wykonana ze stali nierdzewnej. Ich konstrukcja jest odporna na ciśnienie rozerwania oraz wydmuchanie trzpienia. Wszystkie części zaworu są precyzyjnie wykonane, co zapewnia szczelność i długą żywotność.
Zaworki iglicowe można stosować w układach do mediów ciekłych i gazowych, w tym próżniowych. Muszą być one jednak czyste bez stałych wtrąceń. Ze względu na swoja budowę i metodę działania, można je używać wszędzie tam gdzie występuje potrzeba regulacji przepływu. Dzięki dużej niezawodności zaworki igłowe znajdują zastosowanie w precyzyjnej armaturze kontrolno – pomiarowej, takiej jak: systemy dozujące, manometry, wyłącznik i przetworniki ciśnienia i agregaty ciśnieniowe. Ze względu na technologię wykonania i zakres ciśnień znajdują zastosowanie w instalacjach w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, farmaceutycznym, energetycznym, ciepłowniczym oraz w różnych gałęziach inżynierii procesowej.
W ofercie firmy Pneumat znajdują się:
Zawory igłowe mosiężne – dla ciśnienia nie większego niż 16 bar, którego pokrętło wykonane zostało z tworzywa sztucznego. Zawory igłowe gwintowane zewnętrznie i wewnętrznie o gwincie G1/4, G3/8 i G1/2.
Zawory igłowe ze stali szlachetnej – szczególna grupa zaworów iglicowych dla ciśnienia maksymalnego 250 i 400 bar. Zawory igłowe stalowe mogą pracować w wysokiej temperaturze pracy wynoszącej do 150°C. Do uszczelnienia trzpienia zaworów igłowych wykorzystano teflon. Duża dostępność gwintów wewnętrznych: od G1/8 do G2.
Zaworki iglicowe tworzą niezawodne rozwiązania do zastosowania w wymagających instalacjach, dając możliwość płynnego sterowania przepływem czynnika.
Ich szeroka gama wykonania i nie duży koszt wpływa na popularność tych niedużych elementów armatury precyzyjnej.
Przykład zaworu iglicowego w instalacji gazu
Decydując się na zakup tych powszechnie stosowanych zaworków, warto skorzystać z oferty sprawdzonego i rzetelnego dostawcy jakim jest Pneumat. Wysoka jakość w parze z atrakcyjną ceną, przekłada się na skoordynowaną regulację dozowania mediów.
2022-10-25
Pneumat
Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego
Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!