- Zbiorniki ciśnieniowe
Zbiorniki ciśnieniowe sprężonego powietrza
- Info
- Bestsellery
Bestsellery w tej kategorii
Nowe od roku 2022 w ofercie Pneumat : Zbiorniki PN 10, max. 1000 L. produkowane zgodnie z DYREKTYWĄ 2014/29/UE
Charakterystyka zbiorników:
Prosty zbiornik ciśnieniowy produkowany seryjnie, o następujących właściwościach:
Zbiornik jest spawany, przeznaczony do podlegania nadciśnieniu wewnętrznemu większemu niż 0,5 bara oraz do przechowywania powietrza lub azotu i nie jest przeznaczony do ogrzewania płomieniem,
Części i zespoły mające wpływ na wytrzymałość zbiornika poddawanego ciśnieniu są wykonane ze stali jakościowej niestopowej lub z aluminium niestopowego, lub ze stopów aluminium nieutwardzalnych przez starzenie,
Zbiornik jest wykonany z następujących elementów:
z części walcowej o przekroju kołowym zamkniętej dnami wypukłymi o wypukłości skierowanej na zewnątrz lub dnami płaskimi będącymi figurami obrotowymi o tej samej osi co oś części walcowej,
z dwóch den wypukłych o wypukłości skierowanej na zewnątrz i będących figurami obrotowymi o tej samej osi,
Najwyższe ciśnienie robocze zbiornika nie przekracza 30 barów, a iloczyn ciśnienia roboczego i objętości zbiornika (PS × V) nie przekracza 10 000 barów · litr,
Najniższa temperatura robocza zbiornika nie jest niższa niż –50 °C, a najwyższa temperatura robocza zbiornika nie jest wyższa niż 300 °C dla zbiorników stalowych oraz 100 °C dla zbiorników z aluminium lub jego stopów.
Drodzy Państwo, posiadamy w naszej ofercie zbiorniki promocyjne w orientacji pionowej o pojemnościach: 500, 1000, 1500, 2000, 2500, 3000 litrów na ciśnienie robocze 11 bar.
W celu sporządzenia oferty na promocyjne zbiorniki zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcą:
Zbiorniki ciśnieniowe - funkcje, budowa, nadzór
Zbiorniki ciśnieniowe instalowane są za sprężarkami i wykorzystywane są jako kompensatory ciśnień i akumulatory do przechowywania powietrza i innych gazów technicznych.
Stosowane we wszystkich instalacjach sprężonego powietrza, zbiorniki ciśnieniowe spełniają przede wszystkim funkcje:
- zmniejszania pulsacji ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza (np. w przypadku jednoczesnego włączenia kilku kompresorów powietrza),
- akumulacji wymaganej ilości sprężonego powietrza,
- ochładzania powietrza to temperatury otoczenia - co spowoduje skroplenie się nadmiaru wody,
- oddzielania kondensatu (wykorzystując silę odśrodkową, następuje wstępna separacja co wpływa na jakość magazynowego sprężonego powietrza).
Zbiorniki sprężonego powietrza wykonywane są ze stali węglowej lub stali kwasoodpornych.Ze względu na wysokie ciśnienia gazów jakie występują w instalacjach pneumatycznych, posiadają one kształt rurowy z przyspawanymi do nich owalnymi dennicami, co pozwala na równomierne rozkładanie się ciśnienia na ściany zbiornika.
Proponowane przez nas zbiorniki akumulacyjne są całkowicie spawane, zgodne z wysokimi normami jakościowymi i bezpieczeństwa narzuconymi przez przepisy Unii Europejskiej.
Prosta konstrukcja zbiornika ciśnieniowego jest ściśle określana i zatwierdzana przez Urząd Dozoru Technicznego. UDT kontroluje dokładność wykonania spawów i króćców, a także wymaga prowadzenia odpowiedniej dokumentacji, sposobu podłączenia zbiornika ciśnieniowego do instalacji oraz zamontowanego do niego osprzętu.
Przyłącza montażowe na zbiorniku sprężonego powietrza, mogą być gwintowe, kołnierzowe, a także rurowe (do w spawania), dzięki czemu możliwe jest dokładne, bezpieczne i szczelne połączenie z instalacją pneumatyczną bądź gazową.
Ze względu na ergonomię, zbiorniki ciśnieniowe sprężonego powietrza wykonywane są w dwóch wersjach (orientacji): pionowej oraz poziomej. W praktyce nie wpływa to na własności zbiornika – to klient decyduje jak będzie wygodniej zamontować zbiornik w danym miejscu.
Zbiorniki akumulacyjne na sprężone powietrze od Pneumat System projektowane i wykonywane są w oparciu o najwyższe standardy produkcyjne, by w sposób bezpieczny mogły poradzić sobie z warunkami i obciążeniami termicznymi, chemicznymi oraz mechanicznymi, które mogą wystąpić w środowisku ich pracy.
Warto pamiętać że dopuszczalną wartość ciśnienia dla zbiornika buforowego należy zabezpieczyć w taki sposób, by nie została ona przekroczona np. wykorzystując reduktory czy zawory bezpieczeństwa.
Zbiorniki ciśnieniowe - dobór, warianty
Dobór zbiornika ciśnieniowego jest wykonywany na podstawie wydajności kompresora.
W zależności do tego, jakie ciśnienie otrzymujemy na wyjściu z kompresora oraz od tego, jakie ciśnienie sprężonego powietrza wymagane jest przez odbiorniki (np. narzędzia pneumatyczne), stosujemy zbiorniki o różnych wytrzymałościach na wysokie ciśnienia: od 8 bar do prawie 40 bar. Wyższe ciśnienie wymaga użycia innych materiałów wykończeniowych zbiornika.
Proponujemy zbiorniki ciśnieniowe w różnych wariantach:
- poziome
- pionowe
- wielkości od 0,06 m3 do 15 m3
- ciśnienie 0,8; 0,9; 1,0; 1,1; 1,25; 1,5 i 4 Mpa.
Zbiorniki ciśnieniowe stosuje się zazwyczaj dla temperatur powietrza w zakresie od -10°C do +50°C.
Dobrze dobrany zbiornik akumulacyjny pozwala efektywnie zwiększyć wydajność całego systemu, dlatego warto wziąć pod uwagę sytuacje gdzie zaistnieje nagła potrzeba dużej ilości magazynowanego powietrza. Ponadto w punkcie maksymalnego poboru powietrza, zbiorniki przeciwdziałają zbyt częstej pracy sprężarki.
Zbiorniki ciśnieniowe produkowane są zgodnie z Dyrektywami Nr 87/404/EWG lub 97/23/WE
Zbiorniki ciśnieniowe- Najczęściej zadawane pytania
Zbiorniki ciśnieniowe w zależności od potrzeb wykonywane są ze stali węglowej w standardzie lakierowane farbą. Przy zastosowaniach zbiorników ciśnieniowych w przemyśle spożywczym wykonuje się zbiornik, albo ze stali nierdzewnej co niestety jest kosztowne lub też zbiornik ze stali węglowej. Zbiornik ciśnieniowy maluje się od wewnątrz specjalną powłoką farby atestowanej przez PZH (Państwowy Zakład Higieny), która posiada odpowiednie parametry aby spełniać warunki spożywcze w miejscu użytkowania. Wykonując zbiornik w opcji standard jest możliwość dodatkowego zabezpieczenia go warstwą cynku (ocynk).
Wytrzymałość zbiornika na ciśnienia robocze zależna jest w dużej mierze od obliczeń konstrukcyjnych zbiornika ciśnieniowego. Dużą rolę w nich odgrywa odpowiednio wyliczona grubość ścianek zarówno płaszcza jak i dennic.
Zbiornik sprężonego powietrza zgodnie z wymogami UDT (Urzędu Dozoru Technicznego) musi być zabezpieczony zaworem bezpieczeństwa w celu ograniczenia nadmiaru ciśnienia, który jest określony dla każdego zbiornika ciśnieniowego. Zawór taki jako bezpiecznik musi posiadać certyfikaty i dopuszczenia wraz z wykonaną próbą ciśnieniową albo na istniejącym już układzie lub też u producenta.
Urząd Dozoru Technicznego (UDT) ściśle określa normy, kiedy zbiorniki podlegają dozorowi. W przypadku sprężonego powietrza, są dwie kategorię urządzeń podlegających dozorowi. Pierwszym są zbiorniki w agregacie sprężarkowym, drugim są to instalacje zbiornikowe. Oba przypadki podległości są określony przez taki sam parametr, a mianowicie określane jest przez UDT, że jeśli współczynnik:
V x P > 300 bar x dm3
gdzie:
V – pojemność w dm3 (litrach)
P – nadciśnienie w barach - jest to nadciśnienie określone przez producenta zbiornika lub nadciśnienie nastawy zaworu bezpieczeństwa
oraz nadciśnienie > 0,5 bara
Wtedy zbiorniki podlegają dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego. W zależności od instalacji możemy zmieniać tylko dwa parametry, czyli objętość zbiornika oraz ciśnienie ograniczające.
UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego, jest organem powołanym do funkcjonowania przez ustawę o dozorze technicznym do inicjowania działań gwarantujących bezpieczeństwo funkcjonalne urządzeń technicznych.
Przez dokumentację zgłoszeniową do Urzędu Dozoru Technicznego nazywamy zbiór informacji niezbędnych do przystąpienia do odbioru przez Dozór Techniczny. Komplet dokumentacji UDT zawiera m.in.: rysunki konstrukcyjne urządzenia i obliczenia, opis techniczny urządzenia, opis wraz z obliczeniami doboru akcesoriów zabezpieczających wraz z ich dokumentacją, instrukcję eksploatacji, schemat instalacji z lokalizacją urządzenia i zabezpieczeń jak i źródeł zasilania, plan usytuowania zbiornika sprężonego powietrza względem innych maszyn i urządzeń czy dokumentacja zgodna ze specyfikacją techniczną, normami, oznakowaniami itp.
Otwór inspekcyjny nazywany jest inaczej włazem lub wyczystką. Otwór w urządzeniu ciśnieniowym, jakim jest zbiornik powietrza, podczas standardowej eksploatacji jest zamknięty, służy do rewizji wewnętrznej bądź też do prac naprawczych czy czyszczenia.
Jest to zbiornik ciśnieniowy pionowy lub poziomy, o różnej pojemności służący do wyrównywania ciśnienia i odpowiedniej regulacji cykli załączania i wyłączania kompresorów za pomocą wyłącznika ciśnieniowego. Zbiorniki tego typu pełnią funkcję zbiorników wyrównawczych.
Zbiornik ciśnieniowy powietrza dostarczany jest w stanie przygotowanym do procesu montażu. Zazwyczaj króćce zbiornika są zaślepione. Jeśli chodzi o króćce kołnierzowe to zazwyczaj w skład kompletu wchodzą przeciwkołnierze. Zaleca się sprawdzenie czy dostawa jest w pełni kompletna. W innym wypadku, konieczne jest uzupełnienie kołnierzy, uszczelek oraz śrub. Warto zwrócić uwagę na wymiary tych kołnierzy, bowiem powinny być dostosowane do ciśnienia nominalnego (PN) przewidzianego dla zbiornika.
Podłączenie zbiornika powietrza do rurociągu pneumatycznego powinno nastąpić przez połączenie krócców (wlotowy oraz wylotowy) poprzez właściwe przeciwkołnierze, uszczelki i śruby. Projektant powinien dokonać doboru materiału uszczelnienia spoczynkowego. Średnica śrub łączących kołnierze powinna być zgodna normą dotyczącą kołnierzy. Nie do przyjęcia jest wykorzystywanie śrub o zbyt małej średnicy w stosunku do otworu w kołnierzu lub uszkodzonych lub też zbyt długich. Wolny koniec nie powinien wystawać więcej niż 1 cm. Liczba śrub powinna być zbieżna z liczbą otworów. Zbiornik sprężonego powietrza musi zostać podłączony przez osobę uprawnioną do wykonania tej czynności. Podłączenie powinno być przeprowadzone zgodnie z wszelkimi normami i przepisami związanymi z urządzeniami ciśnieniowymi, w tym warunkami UDT.
Zbiornik akumulacyjny, jako urządzenie ciśnieniowe, musi posiadać kompletną dokumentację dozorową, zarówno konstrukcyjną jak i stosowne dopuszczenia. Zbiornik buforowy jest sprawdzany fabrycznie pod kątem konstrukcji, zgodności z normami i przepisami. Przeprowadzana jest również próba ciśnieniowa. Biorąc to pod uwagę, w momencie podłączania i włączania do eksploatacji, obligatoryjne jest sprawdzenie szczelności połączeń.
Rozruch urządzenia ciśnieniowego należy przeprowadzić komisyjnie, w trakcie którego muszą uczestniczyć osoby monitorujące zbiornik jak i wykonujące próbę. Jeśli z parametrów zbiornika lub z jego dokumentacji koncesyjnej to wynika – również przy udziale inspektora UDT. Proces rozruchu następuje po załączeniu sprężarek, napełnieniu zbiornika powietrzem i sprawdzeniu działania zaworu bezpieczeństwa oraz wyłącznika ciśnieniowego. Wspomniany zawór bezpieczeństwa powinien zadziałać w momencie, kiedy ciśnienie osiągnie nominalną wartość nastawy otwarcia ustaloną przy jego doborze lub ustawioną przez stosowną regulację nastawy. Przy rozruchu nie powinny pojawić się drgania przyłączonych do zbiornika części instalacji sprężonego powietrza, szczególnie od strony sprężarki. W momencie, kiedy zostaną zaobserwowane wibracje, powinno się przerwać rozruch. Należy wówczas koniecznie zainstalować dodatkowe króćce amortyzacyjne, aby zlikwidować zaistniałe drgania.
Podczas eksploatacji zbiornika, zbiera się w nim kondensat jak i może kumulować się olej. Dlatego też, ważne jest bieżące kontrolowanie i likwidowanie skroplin. Jeśli zostało to uwzględnione w dokumentacji dozorowej, to w terminach w niej oznaczonych, powinny być przeprowadzane rewizje i próby zbiornika. Z kolei, jeśli brak jest takich ustaleń w dokumentacji dozorowej, to należy przynajmniej 1 w roku sprawdzić stan zbiornika, dokonać czyszczenia go od wewnątrz, po wcześniejszym wyłączeniu zbiornika z eksploatacji, spuszczaniu skroplin i zdjęciu zamknięcia otworu rewizyjnego. W przypadku, gdy środowisko, w którym znajduje się wykorzystywany zbiornik, jest agresywne bądź wilgotne lub też niedostatecznie wentylowane, konieczne jest regularnie częstsze wykonywanie kontroli zbiornika. Owe uregulowanie musi być zawarte w instrukcji eksploatacji danego zbiornika ciśnieniowego.
Zbiorniki ciśnieniowe sprężonego powietrza oferowane przez Pneumat System dostępne są w dwóch wariantach: pionowym oraz poziomym. Każdy zbiornik ciśnieniowy z naszej oferty posiada certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT).
Opiekunem kategorii jest:
Krzysztof Kornacki
Product Manager
E-mail: kompresory@pneumat.com.pl
Biogram
W zespole doradców technicznych Pneumat. od 2021 roku. Wcześniej przez wiele lat doświadczenie zdobywał w działach sprzedaży, wsparcia technicznego, aftermarketu i serwisu w polskich oddziałach międzynarodowych firm-producentów w branży osuszania i filtracji przemysłowej oraz procesowej. Specjalista wsparcia technicznego w zakresie uzdatniania gazów i cieczy oraz generatorów gazów dla przemysłu i laboratoriów. Z oddaniem, rzetelnością i pasją współpracuje z Klientami, pomagając w doborze optymalnych rozwiązań.
Opiekunem kategorii jest:
Krzysztof Kornacki
Product Manager
E-mail: kompresory@pneumat.com.pl
W zespole doradców technicznych Pneumat. od 2021 roku. Wcześniej przez wiele lat doświadczenie zdobywał w działach sprzedaży, wsparcia technicznego, aftermarketu i serwisu w polskich oddziałach międzynarodowych firm-producentów w branży osuszania i filtracji przemysłowej oraz procesowej. Specjalista wsparcia technicznego w zakresie uzdatniania gazów i cieczy oraz generatorów gazów dla przemysłu i laboratoriów. Z oddaniem, rzetelnością i pasją współpracuje z Klientami, pomagając w doborze optymalnych rozwiązań.
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region