- Case Study – Jak zwiększyć bezpieczeństwo podczas pracy w wysokiej temperaturze?
Odmuch zwiększający bezpieczeństwo pracowników w pobliżu pieca o wysokiej temperaturze
Wysoka temperatura to jeden z czynników, który może stanowić źródło niebezpieczeństwa podczas pracy operatorów maszyn i urządzeń przemysłowych. Aby je wyeliminować, warto wdrożyć w zakładzie rozwiązania z zakresu bezpiecznej pneumatyki. Przeczytaj mój wpis i dowiedz się jak zredukowaliśmy ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku podczas pracy przy piecu przemysłowym w fabryce naszego klienta.
Elementy infrastruktury zakładu takie jak piece przemysłowe generują wysoką temperaturę, która może negatywnie wpływać na pracowników przebywających w pobliżu. To nie tylko dyskomfort dla nich, ale także ryzyko osłabienia organizmu, utraty przytomności, poparzenia czy innych nieszczęśliwych wypadków. Przeczytaj poniższe Case Study i dowiedz się, jak w prosty sposób zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.
W zakładzie naszego Klienta wypala się szkło z nadrukiem w piecu przemysłowym. Piec ten generuje wysoką temperaturę, która obniża komfort pracowników. Wdrożyliśmy rozwiązanie, które oddziela ciepłe powietrze z pieca od jego otoczenia.
Zastany proces:
W zakładzie produkowane są szklanki z kolorowymi wzorami.
Element dekoracyjny nanoszony jest bezpośrednio na produkt a następnie wypalany i utrwalony w piecu.
Szklanka ze świeżo naniesionym nadrukiem jest transportowana taśmowo do pieca.
Temperatura, jaka panuje w piecu oddziałuje bezpośrednio na operatorów pracujących w bliskiej odległości.
Drobinki pyłu unoszące się w zakładzie przylegają niekiedy do wzoru i zostają na nim utrwalone podczas wypału.
Usprawniony proces:
Aby zapobiec potencjalnym wypadkom i niebezpiecznym zdarzeniom podczas pracy przy gorącym piecu, zaproponowaliśmy Klientowi zastosowanie dmuchawy bocznokanałowej z nożem powietrznym. Rozwiązanie to ma na celu wytworzenie specjalnej kurtyny powietrznej, która oddziela gorące powietrze z pieca od jego otoczenia. Dobraliśmy odpowiednią wydajność dmuchawy bocznokanałowej tak, aby strumień powietrza z noża nie uszkadził elementu dekoracyjnego na szklankach. Nóż powietrzny został zamocowany bezpośrednio nad miejscem, w którym produkt wprowadzany jest do pieca. Dzięki tak zamocowanemu nożowi, utworzyliśmy wspomnianą kurtynę powietrza. Pracownicy nie są już narażeni na odziaływanie wysokiej temperatury z pieca. Dodatkowo produkt jest odmuchiwany z drobnego pyłu przed samym utwardzeniem.
Po wdrożeniu tej niewielkiej zmiany proces stał się bardziej wydajny i oszczędny, gdyż zminimalizowaliśmy ilość odrzucanych egzemplarzy produkowanych szklanek ze względu na defekty w postaci zapieczonego pyłu na wzorze. Poziom bezpieczeństwa w zakładzie znacznie wzrósł, podobnie jak komfort pracy.
✔
Bezpieczne
warunki pracy
✔
Obniżenie
kosztów
✔
Zwiększona
wydajność
Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?
Układ odmuchu wyposażony w dmuchawę bocznokanałową i nóż powietrzny sprawdzi się wszędzie, gdzie występują taśmy lub rolki, które wjeżdżają do pieca, a jednocześnie możliwe jest delikatne odmuchanie produktu. Będzie to m.in. przemysł opakowaniowy, ceramiczny, automotive i wiele innych.
Przemysł
automotive
Przemysł
opakowaniowy
Przemysł
ceramiczny
Może zainteresuje Cię podobny temat:
Więcej o bezpiecznej pneumatyce znajdziesz na Bezpieczna pneumatyka - produkty o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa. Możesz także umówić się z naszymi doradcami, którzy odwiedzą Twój zakład i pomogą dobrać indywidualne rozwiązania.
2024-10-01
Pneumat.
Autor:
Adam Stec
Inżynier Sprzedaży
Autor:
Adam Stec
Inżynier Sprzedaży
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!