- Konserwacja i regeneracja maszyn i urządzeń produkcyjnych
Konserwacja i regeneracja maszyn i urządzeń produkcyjnych
- Info
- Bestsellery
Zadbaj o park maszynowy – konserwacja maszyn i urządzeń w zakładach przemysłowych.
Regularne przeprowadzanie konserwacji i renowacji maszyn oraz urządzeń w zakładach przemysłowych to kluczowy czynnik pozwalający na utrzymanie ich w dobrej kondycji przez lata. Profesjonalna chemia techniczna WEICON to wsparcie dla działów Utrzymania Ruchu podczas wykonywaniu niezbędnych prac konserwacyjnych i dbania o park maszynowy. Prace takie jak czyszczenie, smarowanie, wykrywanie i usuwanie nieszczelności, wymiana zużytych części czy dostosowanie ustawień mogą pomóc w przywróceniu maszyn do optymalnej kondycji i zwiększeniu ich żywotności.
Smary, kleje, spraye i inne produkty WEICON są niezbędne podczas rutynowych działań związanych z utrzymaniem ruchu w zakładzie. Świetnie sprawdzą się także podczas prac konserwacyjnych i renowacyjnych.
Dlaczego warto postawić na produkty WEICON?
✓
Szeroki wybór produktów
dla każdej branży przemysłu
✓
Większa żywotność
maszyn i urządzeń
✓
Wsparcie działu UR
na najwyższym poziomie
✓
Regularne testy
produktów gwarancją jakości
✓
Zwiększony komfort
i bezpieczeństwo pracowników
✓
Rozwiązania
korzystne cenowo
Dlaczego warto regularnie konserwować maszyny i urządzenia przemysłowe?
Konserwacja maszyn i urządzeń przemysłowych jest niezbędnym procesem w każdym sektorze przemysłu. Chemia przemysłowa pełni w tym kontekście kluczową rolę, dostarczając szereg produktów niezbędnych do utrzymania efektywnego i bezpiecznego działania maszyn.
Przemysłowa chemia konserwacyjna obejmuje przede wszystkim smary, oleje, środki antykorozyjne, czyszczące i wiele innych. Wszystkie te produkty są niezastąpione do utrzymania maszyn w pełni operacyjnych, zabezpieczania ich przed korozją i zminimalizowania ryzyka awarii.
Smary i oleje przemysłowe są kluczowe dla prawidłowego działania każdej maszyny. Służą do zmniejszenia tarcia między ruchomymi częściami maszyny, co zapewnia płynną pracę i przedłuża żywotność urządzeń. Bez odpowiedniego smarowania, części mogą się szybko zużywać, prowadząc do niepotrzebnych kosztów i przestojów.
Związki antykorozyjne to kolejna ważna kategoria chemii konserwacyjnej. Urządzenia przemysłowe są często narażone na szereg czynników mogących powodować korozję, takich jak wilgoć, tlen, sole i kwasowe gazy. Powłoki antykorozyjne i inhibitory korozji chronią maszyny przed tymi szkodliwymi wpływami, zabezpieczając je i przedłużając ich żywotność.
Przemysłowe środki czyszczące są równie niezbędne do prawidłowego utrzymania urządzeń. Brud, kurz i inne zanieczyszczenia mogą wpływać na wydajność maszyn, powodując przestoje i zwiększone zużycie energii. Regularne czyszczenie maszyn za pomocą odpowiednich środków czyszczących pomaga utrzymać je w optymalnym stanie. Dodatkowo jest to istotny element prawidłowego przygotowania powierzchni np. przed klejeniem.
Chemia przemysłowa oferuje również rozwiązania dla specjalistycznych zastosowań, takie jak środki do smarowania łańcuchów, środki do czyszczenia przemysłowego czy płyny do chłodzenia i smarowania.
W zakładach zasilanych sprężonym powietrzem warto także przeprowadzić audyt szczelności instalacji. Może posłużyć do tego niepalny, nie powodujący korozji wykrywacz nieszczelności Leak Detector. Znalezione nieszczelności można z kolei usunąć za pomocą aerozolu do likwidowania nieszczelności Allround Sealing Spray.
Podsumowując, chemia przemysłowa jest nieodzownym narzędziem w konserwacji maszyn i urządzeń przemysłowych. Od smarowania do ochrony przed korozją, produkty WEICON zapewniają optymalną wydajność i żywotność maszyn, przyczyniając się do skuteczności i bezpieczeństwa pracy zakładu.
Polecane produkty
Przeczytaj inne poradniki naszego eksperta dotyczące konserwacji:
Klejenie kompozytów, tworzyw – jaki klej do kompozytu, tworzywa wybrać?
Połączenia anaerobowe – sposób działania, zalety, charakterystyka
Połączenia klejowe materiałów – zabezpieczenia gwintów, śrub
Naprawa i zabezpieczenie zbiornika przed korozją – ochrona antykorozyjna elektrowni wodnej
Naprawa, renowacja rurociągów – preparat, środek do ochrony rur. Jak naprawić rurę?
Chemia w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym – dla wrażliwych obszarów
Regeneracja wałów – instrukcja krok po kroku
Regeneracja to proces, który może przywrócić funkcjonalność i wydajność wałów, które są zużyte lub uszkodzone. Poniżej przedstawiam ogólną instrukcję regeneracji wałów:
Oceń stan wałów. Na początku dokładnie obejrzyj wał, aby ocenić jego stan. Sprawdź, czy występują widoczne uszkodzenia, takie jak pęknięcia, wgniecenia lub ślady zużycia. Upewnij się, że wał nie jest skrzywiony lub zdeformowany.
Oczyść wał. Przed przystąpieniem do regeneracji, dokładnie oczyść powierzchnię ze wszelkich zanieczyszczeń, takich jak olej, kurz, rdza itp. Możesz użyć rozpuszczalnika, odtłuszczacza lub specjalnego preparatu czyszczącego np. WEICON Surface Cleaner.
Usuń uszkodzone obszary. Jeśli na wale występują widoczne uszkodzenia, takie jak pęknięcia lub wgniecenia, należy je usunąć. Można to zrobić poprzez szlifowanie lub frezowanie. Ważne jest, aby usunąć tylko uszkodzone obszary, nie naruszając oryginalnych wymiarów i kształtu wałów.
Wykonaj naprawy. Istnieje kilka metod naprawy wałów, takich jak naprawa spawem, metoda elektryczna. My polecamy jednak regenerację z wykorzystanie plastycznego metalu np. WEICON HB 300. Wybierz odpowiednią metodę w zależności od rodzaju uszkodzenia i materiału wału.
Wykonaj wykończenie powierzchni. Jeśli to konieczne (jeśli powierzchnia jest nierównomierna, szorstka) możesz zastosować szlifowanie, toczenie lub frezowanie, aby uzyskać gładką powierzchnię. Upewnij się, że wymiary i tolerancje wałów są zgodne z wymaganiami.
Sprawdź dokładność wymiarów. Po wykonaniu regeneracji wałów należy sprawdzić dokładność ich wymiarów. Możesz to zrobić za pomocą przyrządów pomiarowych, takich jak suwmiarka, mikrometr lub maszyna pomiarowa. Upewnij się, że wały spełniają określone tolerancje wymiarowe.
Kontrola jakości. Przed użyciem zregenerowanych wałów wykonaj kontrolę jakości, aby upewnić się, że są one odpowiednio przygotowane. Możesz również przeprowadzić testy wytrzymałościowe, aby upewnić się, że wały są gotowe do użycia.
Pamiętaj, że proces regeneracji wałów może różnić się w zależności od rodzaju wałów i stopnia ich uszkodzenia. Jeśli nie jesteś pewien, jak przeprowadzić regenerację wałów samodzielnie, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą lub zlecić to zadanie profesjonalnej firmie zajmującej się regeneracją wałów.
Opiekunem kategorii jest:
Marcin Wolski
Business Line Manager
E-mail: chemia@pneumat.com.pl
Biogram
Absolwent wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Opolu. W firmie Pneumat od 2019 roku. Od 2020 roku odpowiedzialny za rozwój nowego działu jakim jest chemia przemysłowa. Prywatnie miłośnik lotnictwa cywilnego oraz sportu.
Opiekunem kategorii jest:
Marcin Wolski
Business Line Manager
E-mail: chemia@pneumat.com.pl
Absolwent wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Opolu. W firmie Pneumat od 2019 roku. Od 2020 roku odpowiedzialny za rozwój nowego działu jakim jest chemia przemysłowa. Prywatnie miłośnik lotnictwa cywilnego oraz sportu.
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region