SAMOA Industrial
Spis treści:
Historia firmy SAMOA Industrial - producenta pomp membranowych
Samoa Industrial to hiszpańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Gijon w północnej Hiszpanii. Od 1958 roku dostarcza wysokiej klasy urządzenia służące do przepompowywania, podawania, dozowania, przetłaczania, odzyskiwania i magazynowania różnych cieczy. Wiodącym rozwiązaniem producenta, którego Pneumat. jest dystrybutorem są pneumatyczne pompy membranowe.
Historia ekspansji hiszpańskiego przedsiębiorstwa na światowym rynku jest dowodem na wytrwałość założycieli i wyznawanej filozofii opierającej się na badaniach oraz rozwoju produktów.
Firma przez lata stale doskonali rozwiązania ułatwiające obsługę i zarządzanie płynami w procesach przemysłowych. Budowa oferty produktowej rozpoczęła się od produkcji w latach 50-tych niewielkich smarowniczek służących do dostarczania smaru do różnych urządzeń.
Lata 70-te i 80-te w historii firmy SAMOA Industrial zapisały się jako systematyczny rozwój oferty produktowej. Klienci zyskują dostęp do pomp, akcesoriów do ręcznego smarowania i pierwszej automatycznej pompy smarującej. W latach 90-tych firma udostępnia już Klientom kolejny asortyment dzięki uruchomieniu produkcji pomp tłokowych.
Lata dwutysięczne to rozbudowa firmy o nowe budynki pełniące funkcję zakładu produkcyjnego i ośrodka badawczego. W ofercie hiszpańskiej marki debiutują nowe produkty bazujące na opatentowanej technologii Directflo® oraz pompy z udoskonalonym zaworze powietrza PIVOT w kartridżowej obudowie.
Obecnie SAMOA Industrial to wiodący w Europie i jeden z liczących się światowych producentów pomp służących do smarowania, przenoszenia, dozowania płynów, o różnej lepkości. Firma dostarcza swoje produkty do ponad 100 krajów na świecie posiadając łącznie 6 kluczowych oddziałów: w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Pneumat. jest dystrybutorem w Polsce pneumatycznych pomp marki SAMOA
Technologia, certyfikaty i innowacje SAMOA Industrial
Technologia Directflo®, która zrewolucjonizowała procesy opierające się na transporcie i pompowaniu cieczy zadebiutowała w 2010 roku. Kluczowe korzyści, które wiążą się z użytkowaniem i serwisowaniem pneumatycznej pompy membranowej wykorzystującej opatentowaną technologię to m.in.:
bezproblemowy montaż i bardzo szybka konserwacja,
wydłużona żywotność wewnętrznej membrany (nie ulega całkowitemu wygięciu),
proces “inside-out”, czyli pompowanie cieczy przez środek pompy, sprężone powietrze dociska zewnętrzną powierzchnię membrany,
możliwość sterowania za pomocą zewnętrznego urządzenia np. sterownika PLC,
zastosowanie tłumika o obniżonym poziomie hałasu,
możliwość startu przy niskim ciśnieniu.
W 2021 roku w ofercie zadebiutował udoskonalony zawór powietrza PIVOT stosowany w pompach membranowych z serii UP. Pośród wielu korzyści płynących z użytkowania pompy z zaworem PIVOT nasi Klienci wyróżniają m.in.:
niezawodną, wydajną pracę bez zatrzymywania urządzenia nawet przy bardzo niskim ciśnieniu powietrza. W serii DF jest to możliwe od ok. 1 bara, a w wersji UP (z udoskonalonym zaworem PIVOT umieszczonym w kartridżu) od 0,2-0,7 bar,
szybkie przełączanie zaworu, co zapewnia większy przepływ i płynną pracę,
mniejsza pulsacja, brak wibracji, niższy poziom hałasu,
różne wykonania materiałowe,
sposób mocowania pomp SAMOA z serii UP odpowiada parametrom większości modeli konkurencyjnych,
łatwe serwisowanie i czyszczenie.
Główna różnica między wariantami z serii DF i UP polega na zastosowaniu specjalnego rozrusznika. Dzięki niemu pompa z serii UP może startować od niższego ciśnienia.
Zasada działania pompy SAMOA z tym zaworem opiera się na beztarciowym, obrotowym systemie pracy zaworu, co w połączeniu z uniwersalną obudową, o różnym wykonaniu materiałowym, zapewnia maksymalną wydajność i wysoką efektywność energetyczną w każdych warunkach, z różnymi rodzajami płynów.
Jakość produktów SAMOA Industrial została potwierdzona otrzymaniem certyfikatów ISO 9001:2015, ISO 45001:2018, ISO 14001:2015.
Produkty i rozwiązania SAMOA Industrial dla przemysłu
Pompy Samoa to wydajne, szybkie i łatwe w montażu rozwiązanie do przetłaczania różnych cieczy (kwasy, woda, zasady, alkohole, rozpuszczalniki, paliwa i oleje, chemikalia), pompowania próbek, podawania chłodziwa czy transportu zawiesiny. Pompy Samoa znajdują zastosowanie w procesach, które wymagają napełniania i opróżniania zbiorników/beczek.
Konstrukcja i zasada działania pompy membranowej są proste. Głównym elementem jest pneumatyczna membrana, która porusza się dzięki sile sprężonego powietrza. W wyniku tego ruchu, objętość komory roboczej zmienia się, a automatycznie otwierający się zawór ssawny i tłoczny przepompowuje ciecz.
Wyróżnikiem opatentowanej technologii PIVOT jest, obok korzyści wymienionych poprzednio, możliwość oszczędności energii nawet do 40%. Wraz z innowacyjnością zaworu powietrza PIVOT produkty hiszpańskiej marki są pożądanym rozwiązaniem w wymagających procesach przemysłowych.
Pneumat. jako wiodący dystrybutor pomp membranowych SAMOA Industrial w Polsce wykorzystuje potencjał pomp membranowych SAMOA wdrażając je wspólnie z Klientami w zróżnicowanych branżach przemysłu.
Wśród wiodących procesów produkcyjno-przemysłowych należy wymienić:
Produkcja farb
i lakierów
Produkcja papieru
i opakowań
Produkcja ceramiki
i szkła
Branża
petro-chemiczna
Poznaj najpopularniejsze pompy membranowe do wody, chemikaliów, farb i innych cieczy, które rekomendujemy naszym Klientom.
Niskopulsacyjna pneumatyczna pompa membranowa SAMOA Directflo
W pompach opartych o technologię Directflo® medium robocze (ciecze różnego typu) przepływają centralnie przez środek urządzenia, zaś sprężone powietrze doprowadzane jest membrany po zewnętrznej stronie. Takie rozwiązanie skraca czas przepływu medium roboczego przez pompę.
Pompy Samoa, które w opisie posiadają DF (Directflo®) cechuje prosta budowa. W razie potrzeby, w szybki i łatwy sposób uzyskujemy dostęp do membrany, co pozwala na jej bezpieczną wymianę.
Pneumatyczna pompa membranowa SAMOA z obudową polipropylenową
Pompa, której obudowa wykonana jest z polipropylenu jest szczególnie polecana w procesach przemysłowych w których płyny i ciecze mają charakter agresywny (chemikalia, zasadowe, paliwa i pochodne).
Warto jednak zaznaczyć, że ciśnienie pracy pompy z polipropylen nie przekracza zwykle 7 bar.
Jak pompa membranowa do wody SAMOA DF ½’ oszczędza energię poprzez wydajną pracę? Zobacz film prezentujący test w którym pojemność zbiornika powietrza 80 litrów, a początkowe ciśnienie powietrza: 6 bar.
Pompa membranowa SAMOA DF50 ze stali nierdzewnej
Zakłady w których - z uwagi na specyfikę produkcji, występuje kontakt z żywnością lub surowcami do jej wyrobu, stosowana jest armatura ze stali nierdzewnej.
SAMOA DF50 to najpopularniejsza pompa membranowa pneumatyczna w wariancie ze stali nierdzewnej przeznaczona do stosowania w branży spożywczej czy przetwórstwie żywności. Uszczelnienie i membrana wykonane z EPDM lub PTFE gwarantują wysoką niezawodność, szczelność i odporność reakcje chemiczne w kontakcie z różnymi rodzajami płynów i cieczy. Dodatkowo certyfikat ATEX, którym legitymuje się pompa SAMOA, pozwala na zastosowanie w strefach potencjalnie zagrożonych wybuchem.
Wybrane parametry techniczne pompy SAMOA DF50 ze stali nierdzewnej:
Wydajność maksymalna pompy to 50 litrów na minutę,
Korpus wykonany ze stali nierdzewnej (dostępne także aluminium czy polipropylen),
Waga: 3,5 kg (metalowa),
Stosunek ciśnień to 1:1,
Przyłącze materiałowe: ½” NPSM.
Uniwersalne pompy membranowe SAMOA UP20 i UP30 z zaworem PIVOT
Pompy SAMOA UP20 lub SAMOA UP30 to najbardziej uniwersalna pneumatyczna pompa membranowa hiszpańskiego producenta SAMOA z podwójną membraną. Pompa do dozowania, natryskiwania, przenoszenia, opróżniania i dystrybucji szerokiej gamy płynów.
Doświadczenia naszych Klientów pokazują, że pompy SAMOA UP20 i UP30 z obudową aluminiową najczęściej znajdują zastosowanie w produkcji ceramiki i szkła. Pompy z obudową ze stali nierdzewnej są szczególnie pożądane przez firmy z sektora produkcji i przetwarzania żywności. Pompa z obudową polipropylenową trafia najczęściej do drukarnii i firm produkujących opakowania.
Najważniejsze parametry techniczne pomp membranowych SAMOA UP20 i UP30 - różnice
Parametry techniczne | Pompa SAMOA UP20 | Pompa SAMOA UP30 |
Wydajność (l/min) | do 650 | do 1000 |
Ciśnienie (bar) | od 1,5 bar do 8 bar | od 1,5 bar do 8 bar |
Waga (kg) | 46 | 68/128 (aluminiowa/nierdzewna) |
Przyłącze materiałowe i wlot | 2” | 3” |
Uszczelnienia | PTFE, Santoprene, Aluminium, Hytrel, NBR | PTFE, NBR, Santoprene, Hytrel |
Obudowa | aluminium, sta nierdzewna, polipropylen | aluminium, stal nierdzewna |
ATEX | tak | tak |
Pompowanie na jeden cykl: | 4,5 l | 10,2 l |
Poziom hałasu: | 85 dB /50 cykli na minutę | 83 dB /50 cykli na minutę |
Pneumatyczna pompa membranowa - pytania i odpowiedzi
Czy pompy membranowe pneumatyczne mogą pracować na sucho? Jakie są najważniejsze parametry do rozważenia przy wyborze pompy membranowej pneumatycznej? Co zrobić gdy tłumik lub wylot pompy jest zapchany błotem?
Kliknij w poniższy banner. Odwiedź naszą sekcję FAQ w której odnajdziesz najpopularniejsze pytania i rozwiązania problemów w temacie pomp membranowych. Dowiedz się więcej o tych rozwiązaniach od ekspertów w swojej dziedzinie.
Filmy poradnikowe i instruktażowe o pompach membranowych SAMOA
Zobacz wybrane filmy, w których pokazujemy praktyczne zastosowanie pomp membranowych SAMOA oraz testy porównawcze.
Jak za pomocą pompy membranowej SAMOA skróciliśmy czas przepompowywania metanolu z mauzera.
Z krótkiego filmu dowiesz, jakie jest zastosowanie pompy membranowej SAMOA, które pozwoliło skrócić do 5 minut czas przelewania metanolu do beczki 200 litrowej.
Testy zużycia powietrza pomp membranowych I SAMOA DP200 vs. inne pompy membranowe.
Zobacz unikalny test zużycia powietrza przy natężeniu przepływu 45 litrów na minutę (12 gal/min) oraz 90 litrów na minutę (24 gal/min).
SAMOA: producent pomp przemysłowych membranowych pneumatycznych.
Obejrzyj film prezentujący najważniejsze informacje o hiszpańskiej firmie SAMOA Industrial.
Test pulsacji pomp membranowych. Pompa membranowa SAMOA DirectFlo DF100 1”
W przypadku pompy membranowej SAMOA DF100 obserwuje się zredukowaną pulsację. Sprawdź, jak wygląda to w praktyce?