- Jak działa pompa membranowa? Zasada działania pompy membranowej
Jak działa pompa membranowa?
Pompa membranowa jest pompą wyporową, która wykorzystuje połączenie działania posuwisto-zwrotnego membrany gumowej, termoplastycznej lub teflonowej i odpowiednich zaworów po obu stronach membrany (zawory zwrotne, zawory motylkowe, zawory klapowe lub jakakolwiek inna forma zaworów odcinających) do pompowania płynu.
W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:
Jak działa pompa membranowa?
Jakie są rodzaje pomp membranowych?
Jakie są najważniejsze cechy pomp membranowych?
Jaki jest schemat pompy membranowej?
Jaką technologię pomp membranowych wybrać?
Istnieją trzy główne typy pomp membranowych:
Takie, w których membrana jest uszczelniona z jednej strony w pompowanym płynie, a z drugiej w powietrzu lub płynie hydraulicznym. Membrana jest wygięta, co powoduje wzrost i zmniejszenie objętości komory pompy. Para jednokierunkowych zaworów zwrotnych zapobiega cofaniu się płynu.
Te, w których stosuje się wyporność wolumetryczną. Główny mechanizm poruszający membranę jest elektromechaniczny, działający za pośrednictwem korby, napędu motoreduktorowego lub czysto mechaniczny taki jak dźwignia lub uchwyt. Ta metoda wygina membranę poprzez proste działanie mechaniczne, a jedna strona membrany jest otwarta na powietrze.
Te, w których stosuje się jedną lub więcej nieuszczelnionych membran z płynem, który ma być pompowany po obu stronach. Membrany ponownie są wyginane, powodując zmianę objętości.
Gdy objętość komory każdego typu pompy wzrasta (membrana porusza się w górę), ciśnienie spada, a płyn jest wciągany do komory. Kiedy ciśnienie w komorze wzrasta ze zmniejszonej objętości (membrana przesuwa się w dół), wcześniej zassany płyn jest wypychany. Na koniec membrana poruszająca się w górę ponownie wciąga płyn do komory, kończąc cykl. Działanie to jest podobne do działania cylindra w silniku spalinowym. Pompy membranowe zapewniają hermetyczne uszczelnienie między mechanizmem napędowym a komorą sprężania, umożliwiając pompie przenoszenie, sprężanie i opróżnianie medium bez smarowania.
Membranę elastomerową można stosować jako wszechstronne uszczelnienie dynamiczne, które usuwa wiele ograniczeń występujących przy innych metodach uszczelniania. Nie przecieka, zapewnia niewielkie tarcie i może być skonstruowana z niską wrażliwością na nacisk. Przy odpowiednim uwzględnieniu materiału membrany może uszczelniać w szerokim zakresie ciśnień i temperatur bez konieczności smarowania lub konserwacji.
Pompy Samoa Directflo® są zaprojektowane w oparciu o odwrotną ideę do popularnego rozwiązania dla zespołu pompy membranowej. Dzięki produktom SAMOA Directflo® płyn przepływa przez środkową część pompy, najczęściej używaną w zespole silnika pneumatycznego innych producentów, podczas gdy sprężone powietrze napędza ruch membrany z zewnętrznych powierzchni i komór pompy.
Charakterystyka pompy membranowej:
mają dobrą charakterystykę ssania,
niektóre są pompami niskociśnieniowymi o niskim natężeniu przepływu, inne są zdolne do wyższych prędkości przepływu w zależności od efektywnej średnicy roboczej membrany i jej długości skoku,
mogą obsługiwać szlamy i szlamy o stosunkowo dużej zawartości piasku i części stałych,
ich konstrukcja oddziela medium od potencjalnie wrażliwych wewnętrznych części pompy,
nadają się do szerokiego spektrum mediów, od mocno abrazyjnych mediów do kwasów i zasad,
przeznaczone do ciśnienia tłoczenia do 1200 bar,
mają dobrą charakterystykę pracy na sucho,
ich sprawność wynosi nawet 97%,
mają dobre właściwości samozasysające,
mogą obsługiwać bardzo lepkie ciecze. Wykres korekty lepkości może być używany jako narzędzie zapobiegające przewymiarowywaniu pomp AOD.
Niezrównana niezawodność - technologia silników pneumatycznych serii SAMOA PIVOT w pompach membranowych
Pneumatyczne pompy membranowe SAMOA stały się niezbędnym elementem wyposażenia w wielu branżach, dzięki ich szerokiej kompatybilności z płynami i wygodnej obsłudze. Pompy te nie mają silników elektrycznych, ani obrotowych uszczelnień wału, zamiast tego polegają na sprężonym powietrzu i dwóch membranach do przenoszenia i dozowania płynów. Przy wyborze odpowiedniej pompy membranowej do danego zastosowania należy wziąć pod uwagę zastosowaną technologię silnika pneumatycznego. Rodzaj zastosowanego silnika pneumatycznego może wpływać na wydajność, konserwację i sprawność pompy, co sprawia, że kluczowy jest mądry wybór.
Jedną z najważniejszych cech, których należy szukać w technologii silnika pneumatycznego pompy membranowej, jest jej konstrukcja zapewniająca niezawodność, ponieważ pompy przemysłowe SAMOA muszą działać konsekwentnie, nawet w najtrudniejszych warunkach. Wszelkie przestoje lub awarie mogą powodować znaczne zakłócenia w działalności, prowadząc do utraty produktywności i przychodów. Niezawodny silnik pneumatyczny to taki gdzie ilość uszczelnień jest zredukowana do minimum.
Kolejną ważną kwestią przy wyborze technologii silnika pneumatycznego jest jego zdolność do zapobiegania nieoczekiwanemu zatrzymaniu pompy. Wiele pomp membranowych dostępnych na rynku jest podatnych na zgaśnięcie, co może powodować zagrożenie bezpieczeństwa, uszkodzenie części i prowadzić do przestojów. Silnik pneumatyczny powinien również działać płynnie z suchym, brudnym lub wilgotnym powietrzem, przy minimalnych wibracjach pompy i pulsacjach cieczy.
Technologią wyróżniającą się na rynku jest silnik pneumatyczny SAMOA z serii PIVOT. Ten innowacyjny system dystrybucji powietrza oferuje szereg korzyści w porównaniu z konkurencją. Technologia silnika pneumatycznego serii PIVOT obejmuje opatentowany beztarciowy zawór obrotowy, który ma tylko jedną ruchomą część - obrotowy pręt z dwiema podkładkami uszczelniającymi na każdym końcu. Ta prostota i brak części ślizgowych wyróżnia naszą pompę , dzięki czemu jest bardziej niezawodna niż inne pompy membranowe z wieloma przesuwanymi szpulami w silniku pneumatycznym.
Silniki pneumatyczne stosowane w konkurencyjnych membranowych pompach często opierają się na sprężynach lub rolkach, aby zapobiec nieoczekiwanemu zatrzymaniu pompy. Elementy te wykonują cykl każdego skoku pompy i zużywają się szczególnie szybko, gdy używane jest nieklimatyzowane sprężone powietrze. Niektórzy konkurenci mają nawet ręczny przycisk resetowania na swoich pompach, aby ponownie uruchomić je po zgaśnięciu. Pompa membranowa z serii SAMOA PIVOT charakteryzuje się niezawodną pracą bez zgaśnięcia dzięki funkcji Smooth Start Shifter (3S). Opatentowany rozrusznik Smooth Start Shifter (3S) aktywuje beztarciowy zawór obrotowy tylko wtedy, gdy jest to konieczne w sytuacjach niskiego ciśnienia powietrza.
Membranówki mają tendencję do zmniejszania wydajności, gdy powietrze wylotowe jest kierowane do zespołu szpuli silnika pneumatycznego, co prowadzi do oblodzenia, gdy powietrze wylotowe rozszerza się i spada jego temperatura. Zjawisko to można zaobserwować przy większych rozmiarach pomp. Niemniej jednak pompy SAMOA PIVOT mają bardzo duże kanały, które zapobiegają zamarzaniu, a tym samym unikają zmniejszenia ich wydajności.
Szybki ruch posuwisto-zwrotny silnika pneumatycznego SAMOA serii PIVOT między suwami pompy umożliwia płynniejszy przepływ tłoczenia i mniejsze wibracje pompy w porównaniu z przesuwnymi zaworami suwakowymi występującymi w konkurencyjnych pompach membranowych. Pompy serii PIVOT firmy SAMOA zostały również zaprojektowane z myślą o prostocie. Ich modułowa konstrukcja skraca czas przestojów i upraszcza konserwację, kartridż zaworu łatwo można wymienić w ciągu kilku minut. Silnik pneumatyczny stosowany w pompach serii PIVOT ma najmniejszą liczbę ruchomych części w branży, zapewniając niezawodną i wydajną pracę.
Wybierając pompę membranową, należy wziąć pod uwagę zastosowaną technologię silnika pneumatycznego. Niezawodność, zapobieganie gaśnięciu, niskie wibracje, niskie pulsacje cieczy i prostota konserwacji to istotne czynniki, których należy szukać w pompie membranowej. Technologia silników pneumatycznych serii PIVOT firmy SAMOA wyróżnia się na tle konkurencji, oferując niezawodne, wymagające niewielkiej konserwacji i wydajne rozwiązanie do najbardziej wymagających zastosowań pompowania.
2022-08-05
Pneumat
Autor:
Jakub Baran
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych
Product Manager
Autor:
Jakub Baran
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych
Product Manager
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!