Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Sterownie do siłowników, napędów pneumatycznych

  • Info
  • Bestsellery
Produkcja siłowników pneumatycznych w 24h

Pomagamy w dobrze kompletnych rozwiązań sterowania napędami pneumatycznymi. W zależności od potrzeb posiadamy szeroki asortyment zaworów sterujących pracą siłowników liniowych jedno lub dwustronnego działania oraz obrotowych. Za pomoca naszych gotowych rozwiązań zapewniamy ciągłość i bezawaryjność pracy maszyn. Posiadamy zoptymalizowane rozwiązania pod twoje potrzeby. W ofercie zawory do siłowników sterowane sygnałem elektrycznym jak i pneumatycznym. Zawory mechaniczne dźwigniowe oraz sterowane za pomoca nożnego pedału. W przypadku specyficznych aplikacji służymy pomocą w doborze zaworów logicznych, generatorów impulsu czy rozwiązań do sterowania większą liczbą urządzeń jakimi są kompletne wyspy zaworowe. W przypadku zakupu siłowników wraz z kompletnym osprzętem montaż zaworu na siłowniku w promocyjnej cenie.

Sterowanie do siłowników - charakterystyka sterowników napędów od Pneumat.

Elementem, który odpowiada za regulację napędów pneumatycznych jest zawór. Wybór sterowników napędu siłownika jest bardzo szeroki. Do kierowania siłownikiem można wykorzystać elektrozawory, zawory sterowane pneumatycznie, wyspy zaworowe, zawory ISO i czasowe lub z dźwignią.

W każdym zaworze sterującym napędami wykorzystuje się sprężone powietrze jako medium. Ponadto żaden z wymienionych elementów nie wymaga smarowania do pracy. Zazwyczaj elektrozawory różnych serii mogą pracować przy ciśnieniu 2,5-10, 2-10 lub 2,5-9 bar. Inne wartości ciśnienia roboczego przyjmują jego wersje bistabilne, kiedy zakresy wynoszą 1-10, 1,5-9 lub 2-10 bar, czy sterowane pilotem, które pracują przy ciśnieniu -0,9-10 lub 0-9 bar. W przypadku zaworów rozdzielających sterowanych pneumatycznie przy typach 3/2 normalnie zamkniętych, normalnie otwartych oraz wariancie 5/2 monostabilnym ciśnienie robocze przyjmuje te same zakresy równe 2,5-10, 0-10 i 2,5-9 bar. W wersji zaworu rozdzielającego 5/3 każdy model pracuje z ciśnieniem 2,5-10, 0-10 lub 0-9 bar. W przypadku zaworów mechanicznie sterowanych dźwignią 90°, w modelach 3/2, 5/2 i 5/3, ciśnienie robocze zawiera się w zakresach -0,9-10 lub 0-10 bar. Pierwszy zakres ciśnienia roboczego stosuje się także w przypadku sterowania dźwignią 180°. Wśród zaworów ISO wyróżnia się wersje elektryczne oraz pneumatyczne. W większości tych modeli jednym z zakresów ciśnienia pracy jest wartość od 2,5 do 10 bar.

Maksymalna temperatura otoczenia, w której mogą pracować sterowniki siłowników wynosi, w zależności od rodzaju zaworu, 50 °C lub 60 °C. Temperatura jaką może przyjmować medium regulowane przez sterowniki do napędu to maksymalnie 40 °C albo 60 °C, co także zależy od charakterystyki konkretnego przyrządu. Elektrozawory oraz zawory rozdzielające sterowane pneumatycznie są produkowane w rozmiarach G 1/2", 1/4" lub 1/8". Maksymalna wartość przepływu przez zawór różni się w zależności od wykorzystywanego do regulowania pracy, napędu sterownika. Najczęstsze wartości maksymalnego przepływu dla elektrozaworów oraz zaworów rozdzielających to 3500, 4000, 4600, 5000 l/min.

W przypadku sterowania napędami poprzez zawory z dźwignią, maksymalny przepływ wynosi 1080, 1200 lub 4600 l/min, a w przypadku zaworów ISO - 2200 i 4600 l/min. Do elementów sterujących napędami należą także zawory czasowe, wśród których można wyróżnić zawór opóźniający, oscylacyjny, oscylacyjny pneumatyczny, oscylacyjny elektryczny, generatory impulsu, flip flop pneumatyczny i elektryczny, a także zawory 5/2 z układem czasowym oraz z opóźnieniem. Maksymalne temperatury pracy oraz medium w ich przypadku wynoszą 60°C, a zakres czasu sygnału zawiera się w przedziale od 0 do 10 sekund. W przypadku zaworów czasowych wartość przepływu medium to 550 lub 1100 l/min. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, stosowanym pod konkretne aplikacje, są wyspy zaworowe. W skład wyspy zaworowej wchodzi moduł złożony z zaworów i elementów elektrycznych w formie łączników czy gniazd. Wszystkie przyłącza pneumatyczne, elektryczne i hydrauliczne znajdują się w obszarze jednego bloku, co znacząco wpływa na zmniejszenie zajmowanej przestrzeni jak i generowane koszty. W ofercie dostępne są także sterowniki do siłowników z certyfikatem ATEX, czyli przeznaczone do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Należą do nich minizaworki, zawory trzpieniowe, zawory sterowane dźwignią i cięgłem, sterowane pneumatycznie lub elektrycznie z różnym przyłączem, zawory NAMUR, ISO 1 i ISO 2, a także zawory logiczne, czasowe i specjalne oraz cewki z kablem.

Faq - Sterowniki do napędów - Najczęściej zadawane pytania

Do siłowników dwustronnego działania stosujemy zawory 5/2 lub 5/3, które podają powietrze do obydwu komór siłownika na zmianę. Natomiast do siłowników jednostronnego działania stosujemy zawory 3/2, które doprowadzają powietrze do komory, gdzie nie ma sprężyny.

Siłowniki pneumatyczne to napędy realizujące ruch posuwisto zwrotny. Sterowanie siłownikami pneumatycznymi polega na zasilaniu naprzemiennie komory pod tłokiem i nad tłokiem osiągając oscylacyjną pracę. Sterowanie może być ręczne lub automatyczne, w zależności od zastosowania i wymagań systemu.

Podstawowe elementy systemu sterowania siłownikami pneumatycznymi to źródło powietrza, elementy przygotowania powietrza, zawory sterujące, sterownik (w przypadku sterowania automatycznego), przewody i same siłowniki.

Podstawowe elementy systemu sterowania siłownikami pneumatycznymi to źródło powietrza, zawory sterujące, sterownik (w przypadku sterowania automatycznego), przewody i same siłowniki.

Sterownik PLC (Programowalny Sterownik Logiczny) to urządzenie, które jest programowane do automatycznego sterowania różnymi elementami systemu, w tym siłownikami pneumatycznymi. Sterownik PLC odczytuje informacje z czujników, podejmuje decyzje na podstawie zaprogramowanych algorytmów, a następnie wysyła sygnały do zaworów sterujących, kontrolując ruch siłowników.

Najczęstsze problemy to niewłaściwe działanie siłowników spowodowane problemami z zasilaniem powietrzem, uszkodzenia mechaniczne, błędy w programowaniu sterowników, oraz problemy z czujnikami i zaworami sterującymi. Siłownik pneumatyczny przy zachowaniu optymalnych warunków pracy może pracować przez wiele lat i utrzymać żywotność na poziomie 10000 tysięcy km.

Zalety sterowania siłownikami pneumatycznymi obejmują prostotę i niezawodność systemu, szeroki zakres rozwiązań, możliwość generowania dużych sił, a także odporność na trudne warunki środowiskowe. Pneumatyka jest również bezpieczna w środowiskach, gdzie występuje ryzyko wybuchu.

Dobierz produkt wypełniając formularz dla najbardziej popularnych wersji siłowników znormalizowanych.

Doradca ds. Techniczno - Handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Piotr Szmit
Doradca
ds. Techniczno – Handlowych
tel.: 71 325 74 00
email: silowniki@pneumat.com.pl

Biogram

Do firmy Pneumat przyjął się w 2017 roku. Odpowiedzialny jest za dział napędów pneumatycznych, zapewniający wsparcie w obszarze doboru siłowników stosowanych w różnorodnych aplikacjach przemysłowych. Stale poszerzający swoją wiedzę techniczną w zakresie pneumatyki siłowej.

Doradca ds. Techniczno - Handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Piotr Szmit
Doradca
ds. Techniczno – Handlowych
tel.: 71 325 74 00
email: silowniki@pneumat.com.pl

Biogram

Do firmy Pneumat przyjął się w 2017 roku. Odpowiedzialny jest za dział napędów pneumatycznych, zapewniający wsparcie w obszarze doboru siłowników stosowanych w różnorodnych aplikacjach przemysłowych. Stale poszerzający swoją wiedzę techniczną w zakresie pneumatyki siłowej.



W tym dziale znajdziesz: