- Osuszacze, uzdatnianie powietrza
Osuszacze, uzdatnianie sprężonego powietrza
- Info
- Bestsellery
Bestsellery w tej kategorii
Powietrze wokół nas nie jest wolne od mikrocząstek wody, oleju itp. Na etapie sprężania powietrza zanieczyszczenia są szczególnie widoczne i powodują liczne koszty serwisowe związane z regeneracją maszyn, narzędzi i urządzeń. Brak właściwego uzdatniania sprężonego powietrza powoduje szybkie zużycie się komponentów, co z kolei powoduje usterki całych sieci.
Wychodząc naprzeciw tym problemom, oferujemy różne urządzenia i elementy uzdatniające w różnych konfiguracjach, dla różnych wymagań odnośnie klasy sprężonego powietrza.
Oferujemy szeroką ofertę sprzętu i osprzętu dedykowaną procesowi uzdatniania powietrza. Uzdatnianie powietrza jest niezbędne by wyeliminować zanieczyszczenia z zasysanego powietrza (cząstki stałe, para wodna) jak i ze sprężarki (olej ze smarowania, cząstki pyłu ze ścierania się współpracujących elementów).
W instalacji pneumatycznej niewątpliwie przydadzą się takie elementy jak osuszacze sprężonego powietrza, separatory cyklonowe, zespoły filtracyjne wstępne, dokładne, węglowe, sterylne czy zrzuty kondensatu.
Faq - Uzdatnianie powietrza - Najczęściej zadawane pytania
Oczywiście za pomocą filtrów oraz separatora cyklonowego zostanie odprowadzona woda, a mówiąc ściślej kondensat – mieszanina wodno-olejowa. Proszę zwrócić jednak uwagę, że głównym zadaniem filtrów jest usunięcie ze sprężonego powietrza cząsteczek stałych oraz oleju. Natomiast separatory cyklonowe są przeznaczone do usuwania wody tuż za chłodnicą sprężarki, gdzie wykrapla się woda – w zależności od producenta separatora, posiadają one różne charakterystyki sprawności. Zastosowanie nawet dobrze dobranego separatora nie spowoduje, że usuniemy całą wodę ze sprężonego powietrza, albowiem przeznaczony jest do usuwania wody w celu wstępnego procesu uzdatniania i ochrony filtrów oraz osuszacza. Tak jak wspomniałem separatory oraz filtry pomogą z problemem z wodą, jednak aby uchronić instalację, a tym samym urządzenia końcowe przed negatywnymi skutkami wody/wilgoci – wymagane jest zastosowanie osuszaczy, aby mieć pewność skutecznej filtracji wody/wilgoci.
Uzdatnianie sprężonego powietrza to proces, w którym sprężone powietrze jest oczyszczane z zanieczyszczeń takich jak olej, wilgoć i cząsteczki stałe. Proces ten jest niezbędny, aby sprężone powietrze spełniało standardy czystości potrzebne w wielu aplikacjach przemysłowych.
Podstawowe rozwiązania stosowane w technice uzdatniania, to : filtracja, osuszanie i separacja oleju. Filtracja zatrzymuje i separuje cząsteczki stałe oraz olej , osuszanie usuwa wilgoć.
Nie zawsze, ale w wielu aplikacjach przemysłowych wymagane jest sprężone powietrze o określonym stopniu czystości. Zanieczyszczenia mogą powodować uszkodzenie urządzeń, zmniejszać efektywność procesów i niezawodność urządzeń produkcyjnych lub nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa.
Najczęstsze zanieczyszczenia w sprężonym powietrzu to woda, olej i cząsteczki stałe. Woda jest naturalnym składnikiem powietrza atmosferycznego, olej pochodzi zwykle od smarowania sprężarki, a cząsteczki stałe mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak rdza, kurz czy pył z otoczenia – ale także pojawiać się w sprężonym powietrzu wskutek zużycia elementów wewnętrznych w samej sprężarce.
Punkt rosy to temperatura, przy której para wodna w schładzanym sprężonym powietrzu zaczyna kondensować. W uzdatnianiu sprężonego powietrza ciśnieniowy punkt rosy jest ważnym wskaźnikiem, ponieważ pokazuje, jak skuteczne jest usuwanie wilgoci.
Istnieją różne typy filtrów stosowanych do uzdatniania sprężonego powietrza, w tym filtry cząstek stałych, filtry koalescencyjne i filtry adsorpcyjne. Filtry cząstkowe usuwają stałe cząsteczki, filtry koalescencyjne zbierają małe krople oleju i wody, a filtry adsorpcyjne pochłaniają pary oleju i wody.
Osuszacz jest urządzeniem służącym do usuwania wilgoci ze sprężonego powietrza. Istnieją różne typy osuszaczy, w tym osuszacze tzw. chłodnicze, osuszacze adsorpcyjne i membranowe.
Tak, bywa to możliwe, ale wymaga odpowiednich narzędzi i wiedzy. Jednak zwykle w zastosowaniach technicznych/przemysłowych niezbędne jest zastosowanie uzdatniania o kontrolowanej, określonej normami skuteczności. Wyspecjalizowani producenci filtrów i osuszaczy oferują profesjonalne produkty dobrane dokładnie do wymagań dla danego zastosowania i o wysokiej skuteczności.
Tak, uzdatnianie sprężonego powietrza może wpływać na jego ciśnienie. Na przykład, filtracja i osuszanie mogą powodować spadek ciśnienia. Dlatego istotne jest, by stosować urządzenia uzdatniania wysokiej jakości. Wiodący producenci np. osuszaczy oferują urządzenia wprowadzające spadek cisnienia jedynie do 0,08…0,15 bar.
Główne normy dotyczące jakości sprężonego powietrza to ISO 8573-1 i ISO 12500. ISO 8573-1 określa klasy czystości sprężonego powietrza pod względem cząstek stałych, wilgoci i oleju. ISO 12500 określa metody testowania wydajności filtrów sprężonego powietrza.
Tak, zasady konserwacji zależą od konkretnego urządzenia i powinny być opisane w instrukcji producenta. Mogą obejmować regularną wymianę filtrów, czyszczenie i sprawdzanie stanu uszczelek. W przypadku osuszaczy, zwłaszcza adsorpcyjnych, zalecane są regularne, coroczne przeglądy wykonywane przez wyspecjalizowany serwis techniczny.
Tak, sprężone powietrze bezolejowe jest typem sprężonego powietrza, które nie zawiera oleju na każdym etapie produkcji. Uzdatnianie sprężonego powietrza to proces, w którym sprężone powietrze jest oczyszczane z różnych zanieczyszczeń, w tym oleju, nawet jeśli było pierwotnie wyprodukowane jako bezolejowe.
Istnieją różne metody kontroli jakości sprężonego powietrza, w tym testy punktu rosy, testy zawartości oleju i pomiarów cząstek stałych. Niektóre z tych testów można przeprowadzić samodzielnie, ale inne wymagają specjalistycznego sprzętu.
Najczęstsze problemy związane z uzdatnianiem sprężonego powietrza to nieskuteczne osuszanie, niedrożne (lub z uszkodzonym materiałem filtracyjnym) wkłady filtracyjne, nadmierne spadki cisnienia (najczęściej wskutek niewłaściwego doboru osuszacza), co może prowadzić do uszkodzenia urządzeń, niskiej jakości powietrza. Inne problemy to wysokie koszty eksploatacji instalacji pneumatycznej i napraw maszyn produkcyjnych oraz nieefektywne zużycie energii, także przez sprężarki.
Tak, prawidłowe uzdatnianie sprężonego powietrza może zwiększyć wydajność systemu sprężonego powietrza poprzez zapewnienie, że sprężone powietrze jest czyste i wolne od zanieczyszczeń, które mogą wpływać na działanie i trwałość urządzeń z napędem pneumatycznym.
Uzdatnianie sprężonego powietrza zapewnia wiele korzyści, w tym zwiększoną wydajność i dłuższą żywotność urządzeń, poprawę bezpieczeństwa i zdrowia, a także oszczędności kosztów związanych z uszkodzeniami i awaryjnymi przestojami.
Wymagania dotyczące jakości sprężonego powietrza mogą różnić się w zależności od branży. Na przykład, w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym wymaga się bardzo wysokiego stopnia czystości sprężonego powietrza, często klasy 1.2.1 wg ISO.
Tak, sprężone powietrze z dowolnej sprężarki można uzdatnić. Jednak stopień uzdatniania może zależeć od typu sprężarki i jej stanu.
Separator oleju i wody to urządzenie używane do oddzielania oleju i wody w kondensacie pojawiającym się w instalacji jako efekt sprężania powietrza. Jest to ważny element systemu uzdatniania sprężonego powietrza i sprzyjający ochronie środowiska.
Tak, wysoka temperatura może wpływać na efektywność procesu uzdatniania sprężonego powietrza. Wysokie temperatury powodują znaczne zwiększenie zawartości wody w sprężonym powietrzu, co zwykle wymaga zastosowania dodatkowych lub bardziej efektywnych metod uzdatniania, takich jak osuszanie. W takich warunkach również separacja oleju na filtrach jest mniej efektywna.
Tak, istnieją normy określające maksymalną dozwoloną zawartość oleju w sprężonym powietrzu. Normy te różnią się w zależności od zastosowania i branży. Na przykład norma ISO 8573-1 określa maksymalną zawartość resztkową oleju na poziomie 0,01 mg/m³ dla klasy czystości 1.
Uzdatnianie sprężonego powietrza i oczyszczanie sprężonego powietrza to dwa terminy, które są często stosowane zamiennie, ale mogą mieć nieco różne znaczenia. Uzdatnianie sprężonego powietrza zazwyczaj odnosi się do procesu usunięcia zanieczyszczeń, takich jak cząstki stałe, wilgoć i olej. Oczyszczanie sprężonego powietrza może obejmować również inne procesy, takie jak dezodoryzacja i sterylizacja.
Tak, poprawne uzdatnianie sprężonego powietrza może znacznie zredukować ryzyko korozji w systemie sprężonego powietrza. Usuwanie wilgoci z sprężonego powietrza jest szczególnie ważne, ponieważ wilgoć jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do korozji. Skuteczną metodą jest zastosowanie dobrego osuszacza chłodniczego, za którym uzyskuje się zwykle poziom wilgotności względnej sprężonego powietrza RH < 30 %.
Tak, istnieją różne standardy dotyczące jakości uzdatnianego sprężonego powietrza. Jednym z najważniejszych jest norma ISO 8573, która definiuje klasy czystości powietrza na podstawie zawartości cząstek stałych, wilgoci i oleju. Te standardy służą jako wytyczne dla użytkowników i producentów sprzętu do uzdatniania sprężonego powietrza.
Opiekunem kategorii jest:
Krzysztof Kornacki
Product Manager
E-mail: uzdatnianie@pneumat.com.pl
Biogram
W zespole doradców technicznych Pneumat. od 2021 roku. Wcześniej przez wiele lat doświadczenie zdobywał w działach sprzedaży, wsparcia technicznego, aftermarketu i serwisu w polskich oddziałach międzynarodowych firm-producentów w branży osuszania i filtracji przemysłowej oraz procesowej. Specjalista wsparcia technicznego w zakresie uzdatniania gazów i cieczy oraz generatorów gazów dla przemysłu i laboratoriów. Z oddaniem, rzetelnością i pasją współpracuje z Klientami, pomagając w doborze optymalnych rozwiązań.
Opiekunem kategorii jest:
Krzysztof Kornacki
Product Manager
E-mail: uzdatnianie@pneumat.com.pl
W zespole doradców technicznych Pneumat. od 2021 roku. Wcześniej przez wiele lat doświadczenie zdobywał w działach sprzedaży, wsparcia technicznego, aftermarketu i serwisu w polskich oddziałach międzynarodowych firm-producentów w branży osuszania i filtracji przemysłowej oraz procesowej. Specjalista wsparcia technicznego w zakresie uzdatniania gazów i cieczy oraz generatorów gazów dla przemysłu i laboratoriów. Z oddaniem, rzetelnością i pasją współpracuje z Klientami, pomagając w doborze optymalnych rozwiązań.
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region