- Chemia Przemysłowa
Chemia przemysłowa, techniczna
- Info
- Bestsellery
Oferta specjalna!
Co to jest chemia przemysłowa?
Chemia przemysłowa - profesjonalne produkty bazujące na nowoczesnej technologii, wykonane z różnego rodzaju substancji chemicznych, wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych. Chemia przemysłowa marki WEICON wspiera zakłady różnych branż w procesach produkcyjnych, w utrzymaniu ruchu, renowacji, odbudowie i innych zadaniach. Jedną z kluczowych kategorii chemii przemysłowej są kleje. Są to materiały niemetaliczne, które mogą łączyć elementy poprzez adhezję, czyli przyleganie powierzchni i kohezję, czyli wytrzymałość wewnętrzną danej powierzchni. W naszym sklepie dostępne są również spraye i płyny techniczne, pasty montażowe, smary, akcesoria i narzędzia.
Rodzaje chemii przemysłowej WEICON
W naszej ofercie znajdą Państwo szeroką gamę produktów do klejenia i uszczelniania: systemy żywic epoksydowych, kleje poliuretanowe, kleje strukturalne, kleje i uszczelniacze anaerobowe, lakiery, kleje cyjanoakrylowe, uszczelniacze elastyczne.
Oferujemy również spraye i płyny techniczne do powlekania powierzchni, przeciwdziałania korozji, zmywacze i odtłuszczacze, rozpuszczalniki i preparaty antyadhezyjne, oleje smarujące i wielofunkcyjne, smary przyczepne, smary montażowe, kleje w sprayu i spraye specjalne.
Kolejną kategorią chemii WEICON są pasty montażowe, czyli preparaty ochronne, separujące, a także smarujące do mocno obciążonych podzespołów, szczególnie w wysokich temperaturach.
Zastosowania chemii przemysłowej
Kleje
• łączenie dwóch powierzchni (tego samego rodzaju lub wykonanych z różnych materiałów) ze sobą
• uszczelnianie np. połączeń gwintowych
Żywice epoksydowe
• łączenie powierzchni
• uszczelnianie powierzchni
• odbudowa powierzchni
Pasty montażowe
• zabezpieczanie połączeń gwintowych
• ułatwienie skręcania oraz spawania
Smary przemysłowe
• zapewnienie odpowiedniego poślizgu na powierzchniach
• przeciwdziałanie zużywaniu się elementów
Spraye techniczne
• zmywanie i czyszczenie powierzchni
• smarowanie powierzchni
• odtłuszczanie powierzchni
• pokrywanie form wtryskowych
• detekcja nieszczelności
• mrożenie
Narzędzia do ściągania izolacji
• ułatwienie zdejmowania izolacji z przewodów i kabli
• obieranie, skórowanie i zarabianie kabli
Użytkowanie chemii przemysłowej WEICON
Każdy rodzaj produktu cechuje się innym sposobem aplikacji i użytkowania. Przed użyciem środka chemicznego należy zapoznać się ze wskazaniami producenta. Co istotne, przed zaaplikowaniem wybranego produktu takiego jak klej należy właściwie przygotować powierzchnię - odtłuścić, oczyścić, aby zapewnić najwyższą skuteczność działania. Na naszym kanale YouTube znajdą Państwo wiele filmów instruktażowych, w których zaprezentowano sposób użycia chemii WEICON w przyjaznej i prostej formie.
Z jakich substancji wykonane są produkty WEICON?
Klej jest to płynna forma tworzywa sztucznego (plastiku). Utwardza się on do jednej z trzech form:
termoplasty (dające się przetopić): kleje cyjanoakrylowe,
duromery (jedne z najtwardszych, których się nie da przetopić. Jeżeli chce się je zniszczyć, należy je spalić w temperaturze powyżej 300 °C),
elastomery: kleje elastyczne - MS polimery, silikony, poliuretany.
Żywica epoksydowa zawsze składa się z żywicy oraz utwardzacza/aktywatora. Proces utwardzania następuje w momencie połączenia obydwu składników. Inaczej jest w przypadku Repair Stick. Jest to rodzaj żywicy epoksydowej w formie plasteliny. Żywicę oraz aktywator łączy się rozgniatając je w dłoniach.
Płyny oraz spraye techniczne są to kompletne mieszanki, które rozprowadza się np. za pomocą pędzla na powierzchniach lub rozpylając z puszki.
Jak dobrać odpowiedni produkt?
W chemii przemysłowej produkt dobieramy zawsze do zastosowania. Inaczej przebiega dobór klejów, inaczej sprzętu technicznego, plastycznego metalu i każdej innej kategorii chemii. Najbardziej charakterystycznym doborem będzie dobór kleju.
Aby właściwie dobrać klej do danego zastosowania musimy znać:
1. Wielkość szczeliny
< 0,2 mm
0,2 - 0,5 mm
> 0,5 mm
2. Rodzaj połączenia
wciskowe
zabezpieczanie śrub
uszczelnianie gwintów
powierzchnie płaskie
zakładkowe
3. Wiązanie wstępne
poniżej 1 minuty
1 do 30 minut
powyżej 30 minut
4. Wytrzymałość
0,2–5,0 N/mm²
5,0 - 15,0 N/mm²
< 15,0 N/mm²
5. Temperatura
do +90°C
do +130°C
do +200°C
ponad +200°C
6. Inne wymagania
elastyczność/ wibracje
obrabialność mechaniczna
możliwość malowania
przezroczystość
czynniki atmosferyczne
odporność na chemikalia
7. Wymagany atest
spożywczy
tlen
gaz
morski
Wyszukiwarka kleju w aplikacji mobilnej WEICON
Aby przekonać się, jaki klej sprawdzi się w zastosowaniach w Państwa zakładzie, polecamy skorzystać z aplikacji mobilnej WEICON. Wyszukiwarka kleju bierze pod uwagę materiał, zakres temperatur i inne parametry istotne przy doborze tego rodzaju chemii. Pozwala ona na szybki i precyzyjny dobór.
Chemia przemysłowa w sektorach wrażliwych
Większość sektorów wrażliwych takich jak farmaceutyka, przemysł spożywczy czy kosmetyczny wymagają, aby preparaty chemiczne, które są wykorzystywane w procesach produkcyjnych zawierały certyfikaty dopuszczające je do takiego wykorzystania. WEICON to marka globalna posiadająca 2 główne certyfikaty obowiązujące na całym świecie: NSF i ISEGA. Są to organizacje, które dopuszczają produkty do użytku w branży spożywczej. Wybrane produkty posiadają również atest materiałowy DIN-DVGW (niemieckiej organizacji naukowo-technicznej ds. gazu i wody) oraz atest instytutu higieny zagłębia Ruhry, zgodny z zaleceniami IVK.
W jakich branżach stosuje się chemię przemysłową?
Chemia przemysłowa stosowana jest wszędzie, gdzie występuje potrzeba utrzymania maszyn w ruchu, gdzie należy je smarować. Również tam, gdzie zachodzi potrzeba ich naprawy, regeneracji. Znajdzie zastosowanie w każdym sektorze przemysłu, w dużych i małych firmach. Przede wszystkim będą to działy utrzymania ruchu (UR) w zakładach produkcyjnych, w warsztatach. Chemia posiadająca odpowiednie certyfikaty może być wykorzystywana w branży farmaceutycznej, spożywczej, chemicznej, kosmetycznej. Stosowana jest również w przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle morskim, przemyśle ciężkim, metalowym, stoczniowym, w górnictwie i wydobyciu, hutnictwie i wielu innych sektorach.
Szwalnie
przemysłowe
Linie
produkcyjne
Przemysł
chemiczny
Przemysł
kosmetyczny
Przemysł
morski i stoczniowy
Przemysł
motoryzacyjny
Dlaczego warto postawić na klejenie?
Zajmując się utrzymaniem ruchu w zakładzie przemysłowym często stajemy przed decyzją, czy kleić elementy, czy je spawać. Stawiając na klejenie:
uzyskujemy zdecydowanie lżejszą konstrukcję. Jeżeli mamy jakieś większe powierzchnie do zespawania lub sklejenia, to klej na pewno będzie lżejszy w końcowym rozrachunku,
możemy połączyć różne rodzaje materiałów. W przemyśle meblarskim często łączy się drewno z tworzywem sztucznym, szkłem, metalem. W takim przypadku klejenie będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż chociażby łączenie powierzchni za pomocą wkrętów lub nitów,
otrzymujemy elastyczne połączenia, dzięki którym następuje równomierny rozkład napięć na powierzchni. Przy spawaniu, wierceniu lub nitowaniu napięcia są największe przy spawach lub otworach, natomiast przy klejeniu rozkładają się one proporcjonalnie na całej powierzchni,
możemy wyrównać występujące pomiędzy powierzchniami nierówności aplikując więcej produktu w dane miejsce,
unikamy kosztów związanych z zakupem dodatkowych komponentów,
uzyskujemy niewidoczne połączenia. Spaw, skręcenie zawsze są widoczne, natomiast połączenia klejone nie.
Innowacyjne rozwiązania WEICON
Firma WEICON opatentowała system, który ułatwia trzymanie tubki kleju i dozowanie go. Opakowanie posiada również precyzyjny aplikator, który znacznie usprawnia pracę w trudnych warunkach. Dzięki specjalnej stópce klej nie spływa wzdłuż tubki i jest stale gotowy do użycia. Jest to szczególnie istotne w przypadku gęstych substancji. WEICON stworzył także swój system dla klejów cyjanoakrylowych z teflonowym pinem. Nie trzeba odcinać końcówki aplikatora przed pierwszym użyciem, jak w przypadku klejów innych producentów, ponieważ klej nie zastyga na pinie. Dodatkowo konstrukcja posiada specjalne korytko, do którego spływa nadmiar kleju podczas użytkowania, co niweluje ryzyko ubrudzenia klejem dłoni.
Plastyczne metale WEICON występują w formie kompletnego zestawu składającego się z żywicy i utwardzacza w osobnych pojemnikach (odmierzonych w odpowiednich proporcjach), szpatułki służącej do mieszania składników, rękawiczek chroniących dłonie użytkownika przed czynnikiem chemicznym oraz szpatułki do rozprowadzania i wygładzania warstwy żywicy (niezwykle wygodne i wszechstronne narzędzie odpowiednie do małych i dużych powierzchni, płaskich i zaokrąglonych, wykonane z odpornego na ścieranie poliamidu).
Spraye WEICON posiadają specjalną konstrukcję umożliwiającą pracę na wielu płaszczyznach w 360 °. Dzięki temu można zastosować produkt nawet w najbardziej wymagających warunkach, gdzie puszka musi być np. obrócona dozownikiem do dołu. Istnieje także możliwość dokupienia uniwersalnej końcówki pozwalającej na precyzyjne dozowanie sprayu wąskim strumieniem w konkretne miejsce.
Zalety chemii przemysłowej WEICON
✓
Szeroki wachlarz produktów
do zastosowań w przemyśle
✓
Wsparcie działu utrzymania
ruchu na najwyższym poziomie
✓
Gwarancja standardu jakości
poparta regularnymi testami produktów
✓
Dbałość o bezpieczeństwo
i komfort użytkowników
✓
Zwiększona żywotność
maszyn i urządzeń
✓
Produkty wysokiej jakości
korzystne cenowo
Faq - Chemia przemysłowa - Najczęściej zadawane pytania
Plastyczne metale składają się z żywicy i utwardzacza przechowywanych w osobnych pojemnikach. Należy je ze sobą połączyć dopiero przed użyciem. Aby środek posiadał pożądane właściwości bardzo istotne jest połączenie substancji w odpowiednich proporcjach. Z tego powodu nie powinno się zużywać części produktu, a cały na raz. Jeżeli to konieczne, można dokładnie odważyć części żywicy i utwardzacza we właściwej proporcji, a następnie je połączyć, jednak nie jest to zalecane przez producenta.
Chemia techniczna to dziedzina chemii, która zajmuje się stosowaniem substancji chemicznych w celu produkcji różnego rodzaju produktów przemysłowych, takich jak tworzywa sztuczne, farby, kleje, kosmetyki, leki, środki czystości i wiele innych.
Chemia techniczna ma wiele zastosowań w różnych branżach przemysłowych, w tym:
Przemysł chemiczny - produkcja substancji chemicznych i materiałów syntetycznych
Przemysł kosmetyczny - produkcja kosmetyków i preparatów do pielęgnacji ciała
Przemysł farmaceutyczny - produkcja leków i preparatów medycznych
Przemysł spożywczy - produkcja żywności i napojów
Przemysł papierniczy - produkcja papieru i innych produktów związanych z papierem
Przemysł tworzyw sztucznych - produkcja tworzyw sztucznych i materiałów polimerowych
Przemysł farbiarski - produkcja farb i lakierów
Przemysł tekstylny - produkcja tkanin i innych produktów tekstylnych
Praca z chemią techniczną może wiązać się z różnymi zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa, takimi jak:
• ekspozycja na substancje toksyczne i niebezpieczne
• ekspozycja na promieniowanie i substancje radioaktywne
• wybuchy i pożary związane z nieprawidłowym przechowywaniem lub stosowaniem niektórych materiałów lub susbstancji
Na naszym blogu technicznym znajdziesz ciekawe artykuły na temat wykorzystania chemii przemysłowej WEICON:
Połączenia klejowe materiałów - zabezpieczenia gwintów, śrub
Naprawa i zabezpieczenie zbiornika przed korozją - ochrona antykorozyjna elektrowni wodnej
Naprawa, renowacja rurociągów - preparat, środek do ochrony rur. Jak naprawić rurę?
Jak naprawić dziurę w zderzaku? Jak naprawić pęknięty zderzak plastikowy w samochodzie?
Jak, czym można skleić rozdartą plandekę samochodową na przyczepie? Naprawa, klejenie plandeki
Opiekunem kategorii jest:
Marcin Wolski
Business Line Manager
E-mail: chemia@pneumat.com.pl
Biogram
Absolwent wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Opolu. W firmie Pneumat od 2019 roku. Od 2020 roku odpowiedzialny za rozwój nowego działu jakim jest chemia przemysłowa. Prywatnie miłośnik lotnictwa cywilnego oraz sportu.
Opiekunem kategorii jest:
Marcin Wolski
Business Line Manager
E-mail: chemia@pneumat.com.pl
Absolwent wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Opolu. W firmie Pneumat od 2019 roku. Od 2020 roku odpowiedzialny za rozwój nowego działu jakim jest chemia przemysłowa. Prywatnie miłośnik lotnictwa cywilnego oraz sportu.
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region