Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Jak sprawdzić czy układ pneumatyczny jest szczelny?

Case Study – Testowanie szczelności układu pneumatycznego w ciężarówce

Wiele produkowanych w zakładach przemysłowych produktów musi zostać sprawdzonych pod kątem szczelności przed dopuszczeniem ich do sprzedaży. Takie wymogi występują głównie z uwagi na bezpieczeństwo ich użytkowania. Jednym z takich elementów są układy pneumatyczne stosowane w ciężarówkach. Aby mogły opuścić linię produkcyjną, muszą pomyślnie przejść test szczelności. Istnieje kilka rozwiązań umożliwiających taką kontrolę jakości. Zapoznaj się z poniższym Case Study i dowiedz się, jakie sprawdza się najlepiej w przypadku tego produktu.


Sprawdzanie szczelności układu pneumatycznego w ciężarówce

Układ pneumatyczny w samochodzie ciężarowym odpowiada za proces hamowania, dlatego jego pełna sprawność jest kluczowa dla bezpieczeństwa korzystania z pojazdu. Układ przed montażem w samochodzie musi przejść kontrolę jakości, w tym test szczelności. Przeczytaj mój wpis i dowiedz się jakie rozwiązanie opracowaliśmy wspólnie z Klientem, aby proces testowania układów był jak najbardziej wydajny, szybki i niezawodny.

Zobacz nasze rozwiązanie, które usprawniło proces weryfikacji szczelności układu pneumatycznego

Wspólnie z Klientem branży automotive zmodernizowaliśmy niewydajny i mało precyzyjny proces testowania szczelności osi naczepy ciężarówki przed dopuszczeniem jej do sprzedaży.


Zastany proces:

  • W zakładzie produkuje się układy pneumatyczne do samochodów ciężarowych.

  • Osie naczepy ciężarówki po wyprodukowaniu muszą zostać przetestowane pod kątem szczelności.

  • Nie ma możliwości testowania osi naczepy pod kątem jej szczelności bezpośrednio na linii montażowej.

  • Pusta przestrzeń osi naczepy pełni funkcję zbiornika sprężonego powietrza podczas testu. Oś z jednej strony jest szczelnie zaślepiana, a z drugiej strony wtłaczane jest sprężone powietrze.

  • Operator wykrywa źródła ewentualnych nieszczelności detektorem wycieków.

  • Proces ten jest czasochłonny, nieefektywny, mało precyzyjny. Nie ma możliwości sporządzenia raportu końcowego potwierdzającego w sposób bezsporny szczelność układu.


Usprawniony proces:

Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy stanowiska do testowania obwodów pneumatycznych z trzema przyłączami testowymi o pojemności 1-go obwodu testowego do 50 litrów, 2-go i 3-go obwodu testowego do 5 litrów. Stanowisko testowe składa się ze skrzynki testowej o wymiarach 1200x800x400 mm umieszczonej na stanowisku przejezdnym z wbudowanym sterownikiem PLC z dotykowym wyświetlaczem, przyciskami funkcyjnymi i klawiaturą numeryczną. Na drzwiach skrzynki znajduje się przycisk wyłączenia awaryjnego oraz manometr wskazujący ciśnienie testu podczas napełniania. Na stanowisku umieszczone są dwa złącza szybkiego montażu do podłączenia do osi.

Test szczelności osi rozpoczyna się po podłączeniu do niej złączy oraz dwóch dodatkowych kanałów, które w niej przebiegają, a których szczelność również należy przetestować. Testowane są jednocześnie trzy kanały. Wzmacniacz ciśnienia pompuje powietrze do każdego kanału do max 10 bar. Po osiągnięciu zadanego ciśnienia następuje czas stabilizacji, a następnie odczyt wyniku testu. Wyniki wszystkich etapów testu zaprezentowane są na wyświetlaczu sterownika. Tak zapisane wyniki mogą zostać przesłane do działu kontroli jakości.

Czas realizacji całego procesu produkcyjnego uległ znacznemu skróceniu, gdyż test szczelności może obecnie przebiegać na linii montażowej osi. Dzięki modernizacji procesu zwiększono wydajność procesu, ograniczono błędy związane z niewykryciem wycieków, skrócono czas procesu przygotowania osi do testu. Klient po każdym teście otrzymuje raport potwierdzający szczelność osi w formie elektronicznej, generowany bezpośrednio z testera. Po pomyślnej fazie testowej rozwiązania, zadowolony Klient zamówił kilkadziesiąt stanowisk pomiarowych.

Kontrola
jakości

Zwiększona
wydajność

Skrócony czas
wykonywania pracy


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Stanowiska do testowania szczelność układów pneumatycznych sprawdzą się we wszystkich zakładach branży automotive produkujących komponenty do pojazdów. W podobny sposób mogą być testowane wszystkie układy pneumatyczne i hydrauliczne testowane na "sucho", układy zamknięte ciśnieniowe.

Ikona przemysłu motoryzacyjnego

Przemysł
motoryzacyjny


2024-07-23

Pneumat.

Inżynier Sprzedaży - Oddział Gorzów

Autor:
Jacek Bieżański
Inżynier Sprzedaży

Inżynier Sprzedaży - Oddział Gorzów

Autor:
Jacek Bieżański
Inżynier Sprzedaży




Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!