- Case Study – jak zabezpieczyć osie do kół przed korozją?
Pistolet natryskowy z dyszą do zabezpieczania osi przed korozją
Niewłaściwie zabezpieczone osie i korodujące elementy były powodem częstych reklamacji odbiorców jednego z naszych klientów. Po audycie procesu zabezpieczania osi do kół, okazało się, że nie był on dokładny. Zaproponowaliśmy wdrożenie nowego rozwiązania, które całkowicie zoptymalizowało proces i co najważniejsze, wyeliminowało problem z korodującymi osiami. Dzięki tej niewielkiej zmianie, udało się całkowicie wykluczyć reklamacje spowodowane korozją materiału. Przeczytaj poniższe Case Study i dowiedz się, jaki produkt zastosowaliśmy.
Dokładne zabezpieczanie kół i osi przed korozją jest niezwykle istotne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i trwałość pojazdu. Korozja prowadzi do stopniowego osłabienia struktury metalu, co może skutkować jego uszkodzeniem. W przypadku kół i osi, które są narażone na duże obciążenia, korozja może zwiększyć ryzyko pęknięć i awarii, co zagraża bezpiecznej eksploatacji pojazdu. Ponadto, korozja może prowadzić do problemów z prawidłowym funkcjonowaniem mechanizmów, takich jak łożyska, co z kolei wpływa na komfort i precyzję prowadzenia. Przeczytaj mój wpis i dowiedz się, jakie rozwiązanie pomaga dokładnie i wydajnie zabezpieczyć elementy przed korozją.
W zakładzie naszego Klienta produkuje się osie samochodowe. Są one zabezpieczane przed korozją, jednak proces nie jest dokładny, gdyż odnotowuje się rosnącą liczbę reklamacji spowodowanych korodującym materiałem.
Zastany proces:
W zakładzie produkuje się koła, osie oraz całe zestawy kołowe dla branży kolejowej.
Jednym z procesów jest zabezpieczanie ich przed korodowaniem.
Olej rozpylany jest za pomocą pistoletu ręcznego tylko na zewnętrzną powierzchnię osi, ponieważ części wewnętrzne są trudno dostępne.
Klienci często składują osie na zewnątrz.
Osie korodują, co jest niedopuszczalne ze względu na wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa.
Pojawia się wiele reklamacji produktów ze względu na korozję.
Usprawniony proces:
Podczas audytu procesu, zauważyliśmy, że rozpylany olej nie pokrywa całej powierzchni osi. Udaje się zabezpieczyć jedynie zewnętrzną powierzchnię. Ze względu na trudny dostęp do wewnętrznych części produktu, używany dotychczas pistolet nie radził sobie z całkowitym zabezpieczeniem antykorozyjnym osi. Dobraliśmy wysoce wydajny pistolet natryskowy Walther Pilot z dyszą 1000 mm oraz teflonową tuleją prowadzącą. Dzięki wspomnianej dyszy, możliwe jest bezproblemowe napylenie olejem wewnętrznej części osi i zabezpieczenie całego produktu przed korozją.
Dzięki wdrożonej zmianie, udało się zoptymalizować proces. Stał się on bardziej wydajny i oszczędny. Samo użytkowanie osi jest teraz bardziej bezpieczne, gdyż korodujący materiał jest mniej trawały i może prowadzic do uszkodzenia pojazdu. Po modernizacji układu do zabezpieczania kół i osi, klienci przestali reklamowac zakupione produkty.
✔
Zwiększona
wydajność
✔
Obniżenie
kosztów
✔
Optymalizacja
procesu
Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?
Pistolet natryskowy wyposażony w dodatkową, długą dyszę umożliwiającą precyzyjną pracę, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeba zabezpieczyć wewnętrzne powierzchnie, a są one ciężko dostępne. Takie aplikacje występują często w przemyśle automotive, lotniczym, stoczniowym, budowy maszyn.
Przemysł
automotive
Przemysł
morski i stoczniowy
Przemysł
budowy maszyn
Przemysł
lotniczy
Może zainteresuje Cię podobny temat:
Odmuch pulsacyjny zamiast odmuchiwania ciągłego w branży automotive
Balanser do podnoszenia, zamykania klapy maszyny w zakładzie Automotive
Bezpieczeństwo operatorów narzędzi w branży automotive - przechowywanie przewodów pneumatycznych
Testowanie szczelności, kontrola jakości węży, przewodów gumowych
Momenty dokręcania – ogranicznik momentu w kluczach udarowych
Klucz udarowy jaki wybrać, kupić? Dobór kluczy udarowych do śruby, aplikacji, pracy
Jaki klucz udarowy do warsztatu? Jaki klucz pneumatyczny do wulkanizacji, do kół?
Jeśli Ty również szukasz usprawnień i oszczędności w swojej firmie, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Po zapoznaniu się z zachodzącymi w zakładzie procesami, wskażą obszary, które warto zoptymalizować.
2024-10-15
Pneumat.
Autor:
Ekspert Pneumat.
Autor:
Ekspert Pneumat.
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!