Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Osuszanie powietrza w malarni proszkowej

Case Study - Jak rozwiązaliśmy problem pojawiającej się wilgoci i wody w malarni proszkowej?

Ocynkowanie stanowi jedną z metod ochrony przed korozją dla metalowych komponentów. W cynkowaniu ogniowym wraz z późniejszym malowaniem proszkowym wilgoć i woda są niepożądane. Problem naszego Klienta polegał na występowaniu nadmiernego zawilgocenia, którego nie likwidował zamontowany osuszacz ziębniczy. Jak pomogliśmy Klientowi?


Naszym Klientem był zakład przemysłowy realizujący usługę ocynkowania oraz malowania proszkowego. Specjalistyczne kabiny malarskie znajdowały się w otwartej hali. Takie środowisko pracy staje się źródłem występowania nadmiernej wilgoci, szczególnie w okresie zimowym. Skutkiem obniżania się temperatury wewnątrz obiektu (oraz jednocześnie w instalacji sprężonego powietrza) było pojawianie się zjawiska kondensacji wilgoci w sprężonym powietrzu spowodowane wysokim punktem rosy.

Punkt rosy to temperatura, przy której powietrze (gaz) zaczyna być nasycone wilgocią (tj. wilgotność względna wynosi 100%). Jeżeli nastąpi dalszy spadek temperatury – pojawi się woda w postaci ciekłej. Powyżej temp. punktu rosy woda pozostaje nadal w fazie gazowej.


Jak to wpływa na malowanie proszkowe w kabinie malarskiej? Wyjaśnijmy na początek na czym polegają dwa kluczowe zadania realizowane w zakładzie przemysłowym naszego Klienta.


Cynkowanie - co to jest?

Ocynkowanie stanowi jedną z metod ochrony przed korozją dla metalowych komponentów. Wyróżnia się kilka odmian tego procesu obejmujących różnorodne metody aplikacji osłonowej warstwy cynku (natryskiwanie, zanurzanie). Cynkowanie przedłuża żywotność metalowych elementów, a najczęściej wykorzystywanym rodzajem cynkowania jest cynkowanie ogniowe i cynkowanie galwaniczne. Współczesne technologie pozwalają na cynkowanie małych i dużych elementów.

Ocynkowana stal

Malowanie proszkowe

Cynkowanie nie musi kończyć całego procesu, którego celem jest zwiększenie trwałości metalowych komponentów. W celu zapewnienia kompleksowej i długotrwałej ochrony antykorozyjnej nasz Klient wykonuje także malowanie proszkowe. Cynkowanie i malowanie proszkowe to dwa różne procesy, które mogą być stosowane niezależnie lub łącznie.

Problem z jakim zmagał się nasz Klient dotyczył zwiększającej się w sezonie zimowym wilgotności powietrza. Pojawienie się wody w malarni proszkowej w ocynkowni stanowiło problem, ponieważ wilgoć negatywnie wpływała na proces malowania proszkowego, jakość powłok oraz efektywność operacji. Niestety dotychczasowy osuszacz ziębniczy nie spełniał swojej roli.

Zobacz, jak rozwiązaliśmy problem u klienta stosując osuszacz membranowy

Kabiny do malowania proszkowego z osuszaczem membranowym

Uzdatnianie sprężonego powietrza oraz usuwanie nadmiernej wilgoci z powietrza, to dwa kluczowe zadania wpływające na jakość powłoki i efektywność całej pracy. Dotychczas stosowane rozwiązanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Po wspólnym audycie całego procesu malowania proszkowego i przeanalizowaniu warunków otoczenia zarekomendowaliśmy osuszacz membranowy. Komponentem roboczym jest w tym urządzeniu specjalna membrana wykonana z włókna polimerowego, przez którą przenikają wyłącznie molekuły pary wodnej. Taki wariant osuszacza jest urządzeniem szczególnie polecanym w branży lakierniczej i meblowej oraz wszędzie tam, gdzie nadmierna wilgoć jest niepożądana, wpływa negatywnie na jakość produktów czy usług (produkcja żywności, leków, lakierowanie, malowanie itp.).

Rysunek techniczny przedstawiający, jak działa osuszacz membranowy

Parametry techniczne osuszacza membranowego zostały dobrane do obecnej w zakładzie lancy do malowania proszkowego. Dzięki temu zapewniliśmy Klientowi właściwy przepływ sprężonego powietrza, obniżając znacząco punkt rosy. Poprawiliśmy parametry sprężonego powietrza usuwając wilgoć, zanieczyszczenia i drobinki oleju.


Zastany proces:

  • Wilgoć i woda w sieci sprężonego powietrza

  • Niespełniający swojej roli osuszacz ziębniczy

  • Niski przepływ powietrza w lancy do lakierowania proszkowego


Usprawniony proces:

  • Wdrożenie osuszacza membranowego

  • Obniżenie punktu rosy do wartości pdp < 0°C

  • Zlikwidowanie nadmiernego zawilgocenia w sieci sprężonego powietrza

Większa
efektywność pracy

Wyeliminowanie
nadmiernej wilgoci

Redukcja
strat materiału


W jakich branżach sprawdzi się osuszacz membranowy?


Ikona przemysłu motoryzacyjnego

Przemysł
motoryzacyjny

Ikona przemysłu spożywczego

Produkcja
i przetwórstwo żywności

Ikona przemysłu chemicznego

Przemysł
farmaceutyczny

Ikona branży meblarskiej

Przemysł
meblarski

Ikona przemysłu lakierniczego

Przemysł
lakierniczy

2023-09-27

Pneumat.

Ekspert Pneumat

Autor:
Ekspert Pneumat.

Ekspert Pneumat

Autor:
Ekspert Pneumat.



Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!