Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Automatyzacja procesu rozładunku i transportu żywicy do mieszalników

Case Study – Jak zautomatyzować proces rozładunku i transportu żywicy z cysterny do zbiornika?

Przeczytaj mój wpis i dowiedz się, w jaki sposób zautomatyzowaliśmy transport medium w zakładzie branży budowlanej. Nasze rozwiązanie zwiększyło wydajność procesu, skróciło czas wykonywania pracy i obniżyło koszty!

Automatyzacja transportu medium w firmie budowlanej

Automatyzacja procesów w zakładach przemysłowych przynosi wiele korzyści. Jedną z nich jest obniżenie kosztów pracy operatorów danej linii. Pracownicy odpowiedzialni dotychczas za realizację danego zadania mogą zająć się inną pracą, a zautomatyzowany proces przebiega całkowicie lub częściowo bezobsługowo. Przekonaj się jak osiągnąć taki efekt.

Transport żywicy - zobacz jakie rozwiązanie obniżyło koszty danej linii

Klient zgłosił się do nas z prośbą o automatyzację procesu rozładunku żywicy z cysterny do zbiornika, a następnie przesyłu żywicy do odpowiednich mieszalników.

Zastany proces:

  • W fabryce tynków żywicznych występuje potrzeba rozładunku żywicy z cysterny do zbiornika, a następnie jej transportu do wybranych mieszalników.

  • Wpięcie węża do doku, rozładunek żywicy z cysterny do jednego z czterech zbiorników oraz jej transport do mieszalnika realizowane są ręcznie przez 3 pracowników.

  • Proces jest czasochłonny, mało wydajny i kosztowny.


Usprawniony proces:

Aby zautomatyzować wskazane przez Klienta procesy zastosowaliśmy układ składający się z:


Zawory kulowe typu WAFER

Dzięki instalacji zaworów zarówno proces rozładunku żywicy, jak i daleszego transportu do mieszalników mogą być obsługiwane przez jedną osobę ze sterowni. Wcześniej 3 pracowników wykonywało pracę ręcznie. Obecnie kierowca cysterny sam wpina wąż do jednego z dwunastu oznaczonych (podświetlonych) doków i potwierdza prawidłowe zamocowanie w złączu. Rozładunek żywicy realizowany jest do jednego z czterech zbiorników od góry. Jedna linia rozładowcza obsługuje 4 zbiorniki. Operator w sterowni decyduje do którego ma trafić dana partia substancji. Na spodzie 22 zbiorników z żywicą zamontowane są pompy membranowe, z których jedna podłączona jest do kolektora łączącego 4 zbiorniki. Pompuje ona żywicę do wybranego mieszalnika. Takie rozwiązanie nie tylko zautomatyzowało proces. Obniżyło również koszty, skróciło czas wykonywania pracy i zwiększyło wydajność.

Automatyzacja
procesu

Zwiększona
wydajność

Obniżenie
kosztów

Skrócony czas
wykonywania pracy


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Właściwie zaprojektowany układ pozwalający na bezobsługowy transport i rozładunek substancji znajdzie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Seria nierdzewnych zaworów kulowych wafer jest powszechnie używana w rurociągach naftowych, chemicznych, farmaceutycznych, spożywczych, stoczniowych, wodociągowych i kanalizacyjnych oraz innych systemach. Może być stosowana do różnych gazów i cieczy, zarówno niekorozyjnych, jak korozyjnych. Zawory te nie są jednak przeznaczone do instalacji pary i próżni.


Ikona przemysłu spożywczego

Przemysł
spożywczy

Ikona przemysłu chemicznego

Przemysł
chemiczny

Ikona przemysłu farmaceutycznego

Przemysł
farmaceutyczny

Ikona przemysłu budowlanego

Przemysł
budowlany

Ikona przemysłu górniczego

Przemsył
górniczy

Ikona przemysłu petrochemicznego

Przemysł
petrochemiczny

Zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem Doradców, który dopasuje idealną ofertę dla Twojego zakładu przemysłowego. Nie trać czasu i skorzystaj z naszej wiedzy i wieloletniego doświadczenia w branży.


2023-06-21

Pneumat.

Autor:
Bartłomiej Fułek
Regionalny Kierownik
sprzedaży

Regionalny Kierownik  sprzedaży

Autor:
Bartłomiej Fułek
Regionalny Kierownik
sprzedaży




Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!