- Automatyzacja procesu rozładunku i transportu żywicy do mieszalników
Automatyzacja procesu rozładunku i transportu żywicy do mieszalników
Przeczytaj mój wpis i dowiedz się, w jaki sposób zautomatyzowaliśmy transport medium w zakładzie branży budowlanej. Nasze rozwiązanie zwiększyło wydajność procesu, skróciło czas wykonywania pracy i obniżyło koszty!
Automatyzacja procesów w zakładach przemysłowych przynosi wiele korzyści. Jedną z nich jest obniżenie kosztów pracy operatorów danej linii. Pracownicy odpowiedzialni dotychczas za realizację danego zadania mogą zająć się inną pracą, a zautomatyzowany proces przebiega całkowicie lub częściowo bezobsługowo. Przekonaj się jak osiągnąć taki efekt.
Klient zgłosił się do nas z prośbą o automatyzację procesu rozładunku żywicy z cysterny do zbiornika, a następnie przesyłu żywicy do odpowiednich mieszalników.
Zastany proces:
W fabryce tynków żywicznych występuje potrzeba rozładunku żywicy z cysterny do zbiornika, a następnie jej transportu do wybranych mieszalników.
Wpięcie węża do doku, rozładunek żywicy z cysterny do jednego z czterech zbiorników oraz jej transport do mieszalnika realizowane są ręcznie przez 3 pracowników.
Proces jest czasochłonny, mało wydajny i kosztowny.
Usprawniony proces:
Aby zautomatyzować wskazane przez Klienta procesy zastosowaliśmy układ składający się z:
zaworów kulowych nierdzewnych FLOWMATIK wafer,
przewodów,
elementów automatyki przemysłowej.
Dzięki instalacji zaworów zarówno proces rozładunku żywicy, jak i daleszego transportu do mieszalników mogą być obsługiwane przez jedną osobę ze sterowni. Wcześniej 3 pracowników wykonywało pracę ręcznie. Obecnie kierowca cysterny sam wpina wąż do jednego z dwunastu oznaczonych (podświetlonych) doków i potwierdza prawidłowe zamocowanie w złączu. Rozładunek żywicy realizowany jest do jednego z czterech zbiorników od góry. Jedna linia rozładowcza obsługuje 4 zbiorniki. Operator w sterowni decyduje do którego ma trafić dana partia substancji. Na spodzie 22 zbiorników z żywicą zamontowane są pompy membranowe, z których jedna podłączona jest do kolektora łączącego 4 zbiorniki. Pompuje ona żywicę do wybranego mieszalnika. Takie rozwiązanie nie tylko zautomatyzowało proces. Obniżyło również koszty, skróciło czas wykonywania pracy i zwiększyło wydajność.
✓
Automatyzacja
procesu
✓
Zwiększona
wydajność
✓
Obniżenie
kosztów
✓
Skrócony czas
wykonywania pracy
Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?
Właściwie zaprojektowany układ pozwalający na bezobsługowy transport i rozładunek substancji znajdzie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Seria nierdzewnych zaworów kulowych wafer jest powszechnie używana w rurociągach naftowych, chemicznych, farmaceutycznych, spożywczych, stoczniowych, wodociągowych i kanalizacyjnych oraz innych systemach. Może być stosowana do różnych gazów i cieczy, zarówno niekorozyjnych, jak korozyjnych. Zawory te nie są jednak przeznaczone do instalacji pary i próżni.
Przemysł
spożywczy
Przemysł
chemiczny
Przemysł
farmaceutyczny
Przemysł
budowlany
Przemsył
górniczy
Przemysł
petrochemiczny
Zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem Doradców, który dopasuje idealną ofertę dla Twojego zakładu przemysłowego. Nie trać czasu i skorzystaj z naszej wiedzy i wieloletniego doświadczenia w branży.
Może zainteresuje Cię podobny temat:
Transport pneumatyczny podciśnieniowy materiałów sypkich – pompa do transportu materiałów sypkich
Transport płynnej czekolady – usprawniony proces produkcji wyrobów czekoladowych
Budowa zaworu kulowego trójdrogowego, pneumatycznego, odcinającego 2-drogowego, czterodrogowego
Jak zamontować zawór kulowy? Montaż zaworu kulowego, odcinającego, na rurze
Jak działa pompa membranowa? Zasada działania pompy membranowej
2023-06-21
Pneumat.
Autor:
Bartłomiej Fułek
Regionalny Kierownik
sprzedaży
Autor:
Bartłomiej Fułek
Regionalny Kierownik
sprzedaży
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!