Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Odmuch i dejonizacja elementów z tworzywa sztucznego

Case Study – jak skutecznie odmuchać i zjonizować produkowane detale z tworzywa sztucznego?

Niektóre elementy w trakcie procesu produkcji wymagają odmuchania z pyłu i skrawków obrabianego materiału. Elektryzujące się detale należy również poddać dejonizacji, jeśli utrudnia to pracę operatorom. Właściwie dobrane rozwiązanie jest w tym przypadku kluczowe. W zakładzie naszego klienta standardowy produkt do odmuchu mało precyzyjnie oczyszczał formę wtryskową i rozdmuchiwał zanieczyszczenia w kabinie, co prowadziło do przestojów produkcji w celu czyszczenia układu. Przeczytaj moje Case Study i dowiedz się, jakie rozwiązanie sprawdziło się w tym przypadku.


Dejonizacja tworzywa sztucznego

Dokładna analiza problemu i rozpoznanie charakterystyki aplikacji są podstawą do właściwego doboru rozwiązania. Nieodpowiedni produkt może bowiem zmniejszyć wydajność produkcyjną i przyczynić się do zwiększenia kosztów. Zapraszając eksperta do swojego zakładu, który posiada szeroką wiedzę i przede wszystkim doświadczenie, mają Państwo pewność, że dobierze on najbardziej optymalny kosztowo i wydajnościowo produkt. Zachęcam do przeczytania poniższego wpisu właśnie o prawidłowym doborze rozwiązania do odmuchu i dejonizacji elementów z tworzywa sztucznego.

Odmuch dejonizujący

W zakładzie przetwórstwa tworzyw sztucznych produkuje się plastikowe detale. Produkowane elementy się elektryzują, co utrudnia pracę. Dodatkowo forma wtryskowa się zapycha i wymaga częstego czyszczenia.

Zastany proces:

  • W zakładzie produkuje się elementy z tworzywa sztucznego.

  • Produkcja przebiega z wykorzystaniem form wtryskowych.

  • Wytwarzane elementy i formę należy oczyścić z drobnych zabrudzeń.

  • Dodatkowo detale się elektryzują w jednej z form, co utrudnia pracę.

  • Standardowy odmuch rozdmuchuje zanieczyszczenia w kabinie.

  • Często pojawia się problem z zabrudzeniem, zaklejeniem formy wtryskowej.

  • Forma wymaga czyszczenia 3-4 razy w miesiącu, przy czym należy wstrzymać produkcję.


Usprawniony proces:

Postanowiliśmy zoptymalizować proces odmuchu produkowanych elementów z tworzywa sztucznego poprzez zainstalowanie noża powietrznego z listwą dejonizującą. Odmuchują one detale z pyłu i drobnych zabrudzeń poprodukcyjnych, a dodatkowo eliminują ładunki statyczne. Precyzyjny strumień powietrza dokładnie oczyszcza detale i nie powoduje rozpraszania zabrudzeń w kabinie. Sama forma wtryskowa również nie ulega zaklejaniu i nie wymaga tak częstego czyszczenia.

Klient testował zaproponowane przez nas rozwiązanie ok. 2 tygodnie, po czym zdecydował się na jego zakup. Po kilku miesiącach pracy pręta dejonizacyjnego z nożem powietrznym w aplikacji, przyznał, że proces przebiega znacznie sprawniej i wydajniej. Detale nie są ze sobą posklejane. Forma pracuje nieprzerwanie zdecydowanie dłużej – wymaga czyszczenia maksmalnie raz w miesiącu, dzięki czemu nie pojawiają się nagłe przestoje związane z koniecznością jej czyszczenia. Zaoszczędzony czas i wyeliminowanie przestojów w produkcji zaowocowały zredukowaniem kosztów, a sama praca z detalem, który nie jest naelektryzowany, stała się o wiele łatwiejsza dla pracowników zakładu.

Optymalizacja
procesu

Zwiększona
wydajność

Obniżenie
kosztów

Inżynier sprzedaży

Wojciech Połeć
Product Manager

Komentarz eksperta:

Opisywany przypadek jest dosyć specyficzny. Dotyczy bardzo małych gabarytowo elementów. Po zastosowaniu noża powietrznego i listwy dejonizującej, dejonizacja i odmuch są przeprowadzane obszarowo, a nie punktowo, dlatego detale nie przemieszczają się w kabinie wtryskarki i nie sklejają ze sobą. Dodatkowo dzięki temu produkt nie lepi się do pojemników odbiorczych, a operator nie jest uderzany ładunkiem elektrostatycznym podczas odbioru kuwety z gotowymi produktami.


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Listwa dejonizująca z nożem powietrznym znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest odmuch i neutralizacja ładunków statycznych. Będzie to przetwórstwo tworzyw sztucznych, linie produkcyjne, branża meblarska (laminaty) itp.


Ikona przemysłu tworzyw sztucznych

Przetwórstwo
tworzyw sztucznych

Ikona linii produkcyjnej

Linie
produkcyjne

Ikona przemysłu meblarskiego

Przemysł
meblarski


Jeśli Ty również poszukujesz usprawnień i oszczędności w swoim zakładzie, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Odwiedzą Twoją firmę i wskażą obszary, które możesz zoptymalizować.

2024-12-03

Pneumat.

Inżynier sprzedaży działu kompresorów, zbiorników, uzdatniania powietrza

Autor:
Łukasz Zieleń
Inżynier sprzedaży

Inżynier sprzedaży działu kompresorów, zbiorników, uzdatniania powietrza

Autor:
Łukasz Zieleń
Inżynier sprzedaży



Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!