- Case Study – jak nasze siłowniki rozwiązały problemy suszarni tartaku?
Siłownik PS ze zgarniaczem w specjalnym wykonaniu do zastosowania w trudnych warunkach
Wysoka temperatura stale oddziałująca na urządzenia takie jak siłownik, może uszkadzać jego komponenty. Prowadzi to do awarii, przestojów produkcji, a w skrajnych przypadkach do nieszczęśliwego wypadku. Dlatego tak ważny jest właściwy dobór siłowników do panujących w zakładzie warunków. Przeczytaj poniższe Case Study i przekonaj się jak uchroniliśmy klienta przed ciągłą potrzebą regeneracji lub wymiany siłowników, a co za tym idzie dużymi kosztami.
W suszarni w tartaku naszego klienta panuje wysoka temperatura – ok. 80°C. Zdarzają się jednak niekontrolowane wahania temperatury. Dobrane pod przewidywane warunki uszczelnienia w siłownikach po pewnym czasie ulegają rozszczelnieniu. Przeczytaj mój wpis i dowiedz się jakie zmiany wprowadziliśmy, aby wyeliminować problem.
W tartaku wydzielono pomieszczenie, w którym przycięte deski są suszone, aby mogły być wykorzystane do produkcji mebli. Temperatura otoczenia wynosi ok. 80°C, jednak zdarza się, że jest wyższa. Takie wahania negatywnie wpływają na materiały użyte do produkcji siłownika, co prowadzi do jego awarii.
Zastany proces:
W tartaku naszego klienta znajduje się suszarnia desek.
Deski muszą zostać dokładnie wysuszone, aby mogły być użyte do produkcji mebli.
W suszarni panuje temperatura ok. 80°C, zdarzają się jednak wahania.
Zamontowane w układach siłowniki dobrane zostały pod maksymalną temperaturę 80°C - podstawowa wersja PS ze zgarniaczem (ze względu na duże zapylenie) z uszczelnieniem PU.
Uszczelnienia pod wpływem temperatury ulegają odkształceniom.
Powoduje to awarie siłowników i przestoje w produkcji na czas ich regeneracji lub wymiany.
Usprawniony proces:
Po dokładnym zapoznaniu się z charaktrystyką układu i warunków panujących w hali, gdzie siłowniki są wykorzystywane, zaproponowaliśmy ich modernizację. Dobrany został odpowiedni model siłownika, czyli PS. Został on wyposażony w metalowy zgarniacz ze względu na duże zapylenie w tartaku oraz tłoczysko ze stali nierdzewnej. Wymieniliśmy również uszczelnienia na Vitonowe, a paski prowadzące tłok na materiał PE 1000 biały (polietylen). Poliuretan przeznaczony jest bowiem do maksymalnej temperatury 80°C.
Po zamontowaniu zmodernizowanych siłowników, nie odnotowano ani jednej awarii. Napędy pneumatyczne pracują sprawnie od niemal roku. Dzięki tej niewielkiej zmianie udało się w znacznym stopniu ograniczyć zużycie komponentów siłownika, które prowadziło do kosztownych przestojów produkcji. Serwis, regeneracja siłowników lub wymiana napędów na nowe również wiązała się z dodatkowymi kosztami. Nagłe awarie urządzeń w skrajnych przypadkach mogły prowadzić do nieszczęśliwych wypadków w hali, a zatem ich wyeliminowanie zwiększyło poziom bezpieczeństwa pracowników zakładu.
✔
Właściwy
dobór
✔
Obniżenie
kosztów
✔
Zwiększona
wydajność
✔
Bezpieczne
warunki pracy
Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?
Modyfikacja znormalizowanego siłownika serii PS jest uzasadniona, gdy w jego otoczeniu pracy mogą występować niekontrolowane skoki temperatury lub siłownik pneumatyczny pracuje przez długi czas lub na stałe w maksymalnej temperaturze dla PU, czyli 80°C. Takie warunki mogą wystąpić w przemyśle meblarskim, budowlanym, ceramicznym, automotive itd.
Przemysł
meblarski
Przemysł
automotive
Przemysł
ceramiczny
Przemysł
budowlany
Może zainteresuje Cię podobny temat:
Optymalizacja procesu produkcji AGD – realizacja zautomatyzowanego sitodruku
Wanna i obróbka galwaniczna – jak usprawnić proces galwanizacji gwoździ?
Zautomatyzowana regulacja temperatury na hali produkcyjnej za pomocą siłowników pneumatycznych
Automatyzacja procesu wytłaczania, prasowania – zwiększenie wydajności produkcji filtrów gazu LPG
Siłowniki do układu testującego szczelność połączeń, spawów zbiorników
2024-11-05
Pneumat.
Autor:
Daniel Zbrzyzny
Inżynier Sprzedaży
Autor:
Daniel Zbrzyzny
Inżynier Sprzedaży
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!