Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Kontrola zużycia sprężonego powietrza w zakładzie przemysłowym jako środek do oszczędności energetycznej

Case Study - modernizacja sieci sprężonego powietrza i oszczędność energetyczna w zakładzie

Posiadasz w swoim zakładzie system sprężonego powietrza i zastanawiasz się, jak efektywnie zarządzać zużyciem tego medium? W ostatnim czasie ograniczanie zużycia energii stało się jednym z priorytetów dla wielu przedsiębiorstw. Główną przyczyną tej zmiany są dynamicznie rosnące jej koszty. Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, jakie rozwiązanie pozwala na stałą, szczegółową kontrolę zużycia powietrza w zakładzie.


Modernizacja sieci sprężonego powietrza

Efektywne zarządzanie energią w przedsiębiorstwie przemysłowym stanowi jeden z kluczowych obszarów, na które właściciele firm powinni skierować swoją uwagę. Istotne jest to nie tylko z perspektywy ochrony środowiska, która ma niewątpliwie duże znaczenie, ale również z powodów ekonomicznych. Zwłaszcza obecnie, w obliczu ciągle rosnących kosztów energii, należy zadbać o to, aby zasoby energetyczne wykorzystywać w sposób jak najbardziej efektywny. Zapoznaj się z moim Case Study, w którym opisuję inwentaryzację sieci sprężonego powietrza u klienta, jej modernizację i wdrożenie rozwiązań umożliwiających kontrolę zużycia powietrza w poszczególnych działach zakładu.

Przeprowadziliśmy modernizację instalacji sprężonego powietrza w młynie przemysłowym. Klientowi zależało szczególnie na zyskaniu pełnej i kontroli nad zużywanym w zakładzie powietrzem i dążeniu do oszczędności energetycznej. Wdrożyliśmy rozwiązania umożliwiające wgląd i zarządzanie zużyciem na poszczególnych liniach w zakładzie.

Zastany proces:

  • Młyn przemysłowy podzielony jest na kilka działów z osobną linią produkcyjną.

  • Każda linia zasilana jest sprężonym powietrzem.

  • Rurociąg w niektórych miejscach jest za mały i generuje duże straty.

  • Instalacja pneumatyczna z uwagi na ograniczoną wydajność wymaga modernizacji.

  • Jedynym źródłem wiedzy na temat zużycia powietrza w zakładzie są dane ze sprężarek, bez wyszczególnienia na poszczególne piony i działy.

  • Klient nie jest w stanie wyłapywać anomalii, ani optymalizować zużycia powietrza w poszczególnych działach młyna.


Usprawniony proces:

Odwiedziliśmy zakład Klienta i przeprowadziliśmy szczegółową inwentaryzację sieci sprężonego powietrza. Wspólnie z Klientem postanowiliśmy wymienić znaczną część instalacji pneumatycznej, którą wskazały nasze pomiary na nasz kompletny, aluminiowy system Infinity. Po modernizacji sieci Klient odnotował znaczną poprawę warunków energetycznych w zakładzie.

Dodatkowo uświadomiliśmy kadrę firmy o kosztach związanych z wytwarzaniem sprężonego powietrza, o możliwościach optymalizacji zużycia, a co za tym idzie kosztów. Po zrozumieniu mechanizmu, Klient miał silną potrzebę kontroli i dostępu do pełnych danych dotyczących zużycia w całym zakładzie podzielonym na kilka sekcji. Zależało mu również na możliwości szybkiego wyłapywania nieprawidłowości w procesach, w których bierze udział sprężone powietrze. Wdrożyliśmy kilka rozwiązań umożliwiających stałą kontrolę i wgląd do aktualnych danych na temat pracy instalacji sprężonego powietrza:

Przypływomierz
Przetwornik ciśnienia
Multifunkcyjne urządzenia pomiarowe

Opomiarowaliśmy 8 sekcji w zakładzie Klienta, spięliśmy to wszystko rejestratorem i podłączyliśmy pod jego system informatyczny. Dzięki temu jednym kliknięciem w komputerze w biurze Klient ma wgląd w aktualne dane dotyczące zużycia, prędkości, ciśnienia powietrzna itp. w każdym z 8 działów. Może sporządzać także raporty i analizować dane w obrębie poszczególnych działów np. w skali tygodnia/miesiąca/w weekendy itd.

Obniżenie
kosztów

Optymalizacja
procesu

Zwiększona
wydajność

BLM, specjalista audytów instalacji sprężonego powietrza - Katarzyna Piejko

Katarzyna Piejko
BLM, specjalista audytów
instalacji sprężonego powietrza

Komentarz eksperta:

Rosnące ceny prądu oraz koszty pracy coraz częściej skłaniają właścicieli firm do poszukiwania oszczędności. Spreżone powietrze jako jedno z najdroższych mediów w zakładzie jest często pomijane przy analizach. Audytorzy zwracają uwagę głównie na zużycie powietrza przez sprężarki. Jednak dopiero dokładne poznanie charakteru pracy zakładu, wykonanie pomiarów, modernizacji instalacji, ciągły monitoring oraz wprowadzenie zaleceń dla obsługi pozwalają na stałą poprawę efektywności.


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Urządzenia pomiarowe umożliwiające kontrolę nad sprężonym powietrzem znajdą zastosowanie w każdym zakładzie wyposażonym w instalację pneumatyczną. Z uwagi na ograniczoną wydajność sieci i koszty związane z wytwarzaniem powietrza warto analizować poziom zużycia na poszczególnych etapach produkcji i je optymalizować. Pomaga to również w wyłapywaniu odstępstw od normy i szybkie reagowanie na nie, a także planowaniu produkcji.

Ikona linii produkcyjnej

Zakłady przemysłowe
każdej branży



Jeśli chcesz zyskać pełną kontrolę nad zużywanym w zakładzie powietrzem, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Chętnie odwiedzą Twoją firmę i zaproponują rozwiązania umożliwiające monitoring zużycia powietrza i jego optymalizację.

2024-12-09

Pneumat.

Inżynier Sprzedaży

Autor:
Aleksander Pulzin
|Inżynier Sprzedaży

Inżynier Sprzedaży

Autor:
Aleksander Pulzin
Inżynier Sprzedaży




Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!